Kaçak yakıt Trakya'yı da vurdu

Edirne'de akaryakıt istasyonu sahiplerinin hazırladığı rapora göre, her gün Kapıkule'den 711 bin litre, İpsala'dan 77 bin 500 litre, Dereköy'den ise 15 bin litre kaçak akaryakıt Türkiye'ye giriyor.

EDİRNE - Edirne'de akaryakıt istasyonu sahiplerinin hazırladığı rapora göre, her gün Kapıkule'den 711 bin litre, İpsala'dan 77 bin 500 litre, Dereköy'den ise 15 bin litre kaçak akaryakıt Türkiye'ye giriyor.
Günübirlik geçişlerle Türkiye'ye getirildiği ifade edilen kaçak akaryakıttan dolayı devletin, Trakya Bölgesi'nde 300 milyon YTL'lik vergi kaybına uğradığını savunan akaryakıt istasyonu sahipleri, perakende satışlarının yüzde 50-60 azalması üzerine Edirne Valisi Nusret Miroğlu'na başvurdu.
Raporda, Kapıkule'den günde ortalama 1500 Türk ve Bulgar plakalı otomobilin günübirlik olarak geçiş yaptığı, bazı kişilerin ise günde 2 defa sınır kapısından geçtiği belirtildi.
Otomobille getiriliyor
Bir otomobilin 80 litre yakıtla geldiği ve bunun sadece 10 litresini harcayarak, kalanını yasadışı yollardan sattığı savunulan raporda, şu görüşlere yer verildi: "152 bin 250 YTL sadece otomobillerden rant sağlanıyor. Dereköy Sınır Kapısı'ndan ise günübirlik geçen aracın 150 civarında olduğu ve buradan da günlük 21 bin 750 YTL'lik bir pazarın olduğu anlaşılmakta."
Kaçak olarak getirilen akaryakıtın, Edirne Sanayi Çarşısı, Edirne Sebze Hali ile duraklarda satıldığı vurgulanan raporda, bu işi yapanların yüzde 95'inin ise Bulgar vatandaşları olduğu ifade edildi. Akaryakıt kaçakçılığının yüzde 70'inin de TIR'larla yapıldığı hatırlatılarak, "Türkiye'nin günlük kaybı 1.1 milyon YTL" denildi.