Kaçakçı artık teşhir edilecek

Kaçakçı artık teşhir edilecek
Kaçakçı artık teşhir edilecek

Bakan Yazıcı denizde ÖTV siz yakıt getirileceğini belirterek O yolla da kaçakçılık yapılıyor dedi. Fotoğraf: DİLEK MERMER/AA

ANKARA - Kaçak akaryakıtla mücadele için hazırlanan kanun taslağı, kaçak akaryakıt tespit edilen tesisin mahkeme sonuçlanana kadar kapalı tutulması ve teşhir edilmesi uygulamasını Türkiye ’de hayata geçirecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Gerekirse tesis mahkemeye gider, tazminat talep eder. Kazanırsa tazminatını öderiz” dedi. Yazıcı getirilen düzenleme ile kaçakçılık suçu belirlenen yerlerin kamuoyuna teşhir edileceğini de açıkladı. Yeni düzenleme, dağıtıcı lisansa sahip akaryakıt şirketlerine bayideki kaçak akaryakıtı önleme yükümlülüğü de getiriyor.
Kaçak akaryakıtla ilgili taslağı 24 Aralık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a sunduklarını açıklayan Yazıcı, ilk aşamada akaryakıt tanımının kapsamını hiçbir ürünü dışarıda bırakmayacak şekilde genişlettiklerini söyledi. Taslakla kaçakçılık fiillerinden dolayı kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olan gerçek veya tüzelkişilere lisans verilmesinin yolunun tamamen kapatıldığına da dikkati çeken Yazıcı, gezici akaryakıt kaçakçılığı cezalarının da iki kat arttırılacağını belirtti.
Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre, taslağın yasalaşmasıyla dağıtıcı lisans sahiplerine, bayilerinde kaçak akaryakıt satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri içeren bir denetim sistemi kurma ve uygulama yükümlülüğü getirilecek. Taslakla, ‘bağımsız gözetim firmalarının da’ akaryakıt sektöründe faaliyet gösterebileceğini açıklayan Yazıcı kaçakçılık olduğu tespit edilen rafineri hariç her türlü tesisin mahkeme kararı kesinleşince kapatılacağını ve teşhir edileceğini söyledi.

bigPara.com