Kaçakçı göz açamayacak

Kaçak akaryakıt ile mücadele için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) başlattığı çalışmalar devam ederken, teknik altyapı tamamlandı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Kaçak akaryakıt ile mücadele için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) başlattığı çalışmalar devam ederken, teknik altyapı tamamlandı. TÜBİTAK Marmara Araştırmalar Merkezi ile protokol imzalayan kurum, jandarma, polis ve sahil güvenliğin toplayacağı numuneleri TÜBİTAK-MAM'da inceletecek ve kaçak-standart dışı numunelerin alındığı istasyon ve taşıyıcılar hakkında işlem yapacak.
700 bin YTL para, lisans iptali cezası gibi yaptırımlar uygulayacak olan EPDK, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Yasası'na dayanarak suç duyurusunda da bulunacak. Petrol Piyasası Yasası, EPDK'ya kaçak petrol ürünleriyle mücadelede büyük yetkiler veriyor. Bu yetkiyi teknik altyapı nedeniyle şu ana kadar tam olarak yerine getiremeyen EPDK, 2006'dan itibaren akaryakıt kaçakçalarına göz açtırmayacak.
1000 personel eğitildi
EPDK'nın Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde 1000 personel TÜBİTAK tarafından eğitildi. Sözkonusu personele, numune alma, alınan numuneyi laboratuvara ulaştırma gibi konuların yanı sıra hukuki prosedürler öğretildi. Eğitimli personel Türkiye çapında 220 özel donanımlı araçla sürekli denetim yapacak. Bu araçların bilgisayar, telefon gibi ihtiyaçları da EPDK tarafından karşılandı. Sözkonusu araçları kullanacak personel, istasyonlarda, tankerlerde ve denizde baskın denetimler yapacak ve numune alacak.
EPDK, toplanacak numunelerin kaçak olup olmadığını, standartlara uyup uymadığını tespit etmek için ihale açmıştı. İhaleye TÜBİTAK-MAM ile ODTÜ Petrol Araştırma Laboratuvarı katıldı. İhaleyi TÜBİTAK-MAM kazanırken EPDK ve TÜBİTAK-MAM arasında protokol imzalandı.
Protokole göre gezici ekiplerin toplayacağı ve özel çantalarla laboratuvara göndereceği 4 bin 725 numune standartlara uygunluğu ve kaçak olup olmadığı açısından değerlendirilecek. Uymayanların alındığı firmalar EPDK'ya bildirilecek. EPDK, TÜBİTAK-MAM'ın tespit ettiği kaçak akaryakıtı satan dağıtan şirketlere yönelik iki ayrı adım atacak. İlk adımda Petrol Piyasası Yasası gereğince bu şirketlere 700 bin YTL para cezası verilebilecek. Cezaların lisans iptali olması da mümkün. EPDK ikinci adımı da Cumhuriyet savcılıklarına başvurarak atacak.
EPDK, analiz ihalesi öncesinde numuneleri ODTÜ laboratuvarında inceletiyordu. Verilen bilgiye göre bugüne kadar 300'den fazla numunenin gönderildiği laboratuvar bu numunelerin yüzde 30'unun kaçak ya da standart dışı olduğunu tespit etti. EPDK, söz konusu numuneleri satan firmalarla ilgili işlem başlattı.