Kaçakçı pamuk yağını sevdi

TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Vahit Kiler, yıllık 2.5 milyar dolar civarında vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığının insan sağlığını da tehdit etmeye başladığını belirtti.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TBMM Akaryakıt Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu Başkanı Vahit Kiler, yıllık 2.5 milyar dolar civarında vergi kaybına yol açan akaryakıt kaçakçılığının insan sağlığını da tehdit etmeye başladığını belirtti. Kiler, inceltici olarak mazota solvent, gazyağı, dişli yağı karıştırdıkları bilinen kaçakçıların artık pamuk yağı da kullanmaya başladıklarını söyledi.
Akaryakıt kaçakçılığının boyutlarını araştırmak ve alınacak önlemleri belirlemek üzere kurulan komisyon, önceki gün yaptığı toplantıda Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi Başkanlığı yetkililerini dinleyerek bilgi aldı. Kiler, akaryakıt kaçakçılığının sadece ekonomik boyutu üzerinde durulduğunu, çevreye ve insan sağlığına verdiği zararın göz ardı edildiğini söyledi. Kiler, akaryakıta inceltici olarak
2 bin madde katıldığını belirtti.
Türkiye'nin yıllık solvent tüketimi 50 bin ton olmasına karşın ithalatın 300-400 bin ton dolayında seyrettiğini ifade eden Kiler, yıllık tüketimi 3-5 bin ton dolayındaki dişli ve redaktör yağının 2000 yılında 374 bin ton ithal edildiğinin belirlendiğini anlattı. Kiler, dişli ve redaktör yağı ithalatının tamamının iki firma tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.
İthal edilen incelticilerle ilgili kontrollerin artması üzerine kaçakçıların artık pamuk yağı kullanmaya başladıklarını kaydeden Kiler, "Adana'da üretilen pamuk yağının yüzde 90'ı akaryakıta karıştırılıyor" iddiasında bulundu.
Kamyoncunun payı az
Kaçakçılığın yüzde 90'ının deniz yoluyla, yüzde 10'unun da sınır ticareti yoluyla gerçekleştirildiğini belirten Kiler, sınır ticaretinin bir puanlık kısmının kamyoncuya, dokuz puanlık bölümünün ise organize suç örgütlerine gittiğini savundu. Kiler, uluslararası karasularda yabancı tankerlerden
akaryakıt alan gemilerin 200-300 metre açıkta demir attığını, gemiye uzatılan borularla da yakıtın kara tankerlerine yüklendiğini ifade etti. Kiler, bir yandan konuyla ilgili bilgisi olan uzmanları komisyona davet edip bilgilerine başvururken, diğer yandan da çeşitli bakanlıklardan 1995'ten bu yana var olan ihbar, soruşturma, dava dosyalarını talep ettiklerini belirtti. Kiler, ilk bilginin Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan geldiğini, komisyonda görevli 7 uzmanın dosyalar üzerinde çalıştığını anlattı. Kiler, vatandaşların ihbarlarını,
'akaryakitkacakciligi@tbmm.gov.tr' adresine yazabileceklerini söyledi.
Komisyon, akaryakıt kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla hakkında TBMM'ye gönderilmiş fezleke bulunan bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez'i de dinleyecek. Ayrıca Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in bilgilerine başvuracak.