Kaçakçılara af yolda

TBMM'de Kaçakçılıkla Mücadele Yasası görüşülürken Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in gündeme getirdiği ancak kamuoyunun tepkisi üzerine reddedilen af düzenlemesi, AKP teklifi olarak TBMM'ye geldi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM'de Kaçakçılıkla Mücadele Yasası görüşülürken Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in gündeme getirdiği ancak kamuoyunun tepkisi üzerine reddedilen af düzenlemesi, AKP teklifi olarak TBMM'ye geldi.
AKP Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, 'kaçakçılık suçlarında el konulan araçların ekonomiye kazandırılması' gerekçesiyle af yasa teklifi verdi. Haydaroğlu, hükümet, parti grubu ile görüşerek, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na geçici bir madde eklenmesini öngören bir teklif hazırlayıp TBMM Başkanlığı'na sundu.
Teklif ile 4929 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca yürütülmekte olan soruşturmalar görülmekte olan davalar ile kesinleşmiş olup henüz infaz edilmemiş kararlar hakkında; para cezalarının asgari haddinin, ihracat suçlarında ise haksız menfaatin soruşturma giderleri ile birlikte doksan gün içinde ödendiği takdirde yapılan takibatın durdurulmasına, açılan davaların ortadan kaldırılmasına, suça konu eşya naklinde kullanılan araçların sahibine iadesine karar verilmesi öngörülüyor.
AKP'li Haydaroğlu, Radikal'e yaptığı açıklamada, özellikle sınır illerinde uzun yıllardır beş litre benzin, iki kilo çay ile yakalanan araçlara yasa gereği el konulduğunu, milli servet olan bu araçların çürümeye bırakıldığını söyledi. El konulan araçların bölgede maddi durumu pek de iyi olmayan vatandaşlara ait olduğunu kaydeden Haydaroğlu, şöyle konuştu:
"Vatandaşın ekmek teknesi elinden alınmış durumda. Sadece Van'da 10 binin üzerinde böyle araç var. Teklifimizle, o zamanki değerinden cezasını ödeyene aracının verilmesini öngörüyoruz. Zaten şu anki yasaya göre, malın değeri azsa araca el konulamıyor. Teklif yasanın çıktığı 2003'e kadar el konan araçları kapsıyor."
Haydaroğlu söz konusu af önerisinin 2003'te reddedilmesini muhalefetin olayı yanlış anlamasına ve işi sulandırmasına bağladı ve "CHP de benzer bir yasa teklifi hazırlıyor" dedi.