Kaçakçılığa eylem planı

Kaçakçılığa eylem planı
Kaçakçılığa eylem planı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılıkla mücadelede yeni sayfa açıyor. Her kaçakçılık türüne karşı ayrı eylem planı hazırlanacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçakçılıkla oluşturacağı eylem planlarıyla mücadele edecek. Bakanlık, “ çay kaçakçılığı ile mücadele eylem planı, şeker kaçakçılığı ile mücadele eylem planı, canlı hayvan ve et kaçakçılığı ile mücadele eyle planı”nın yanı sıra, internet ticareti yoluyla yapılan kaçakçılıkla ilgili mücadele eylem planı hazırladı. Planların kısa süre içinde açıklanması bekleniyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kaçakçılıkla mücadele kapsamında hazırladığı ilk plan olan akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele eylem planı geçtiğimiz yılın mart ayından bu yana yürürlükte. Eylem planı kapsamında, 11 Ocak tarihinde de üst düzey yöneticiler ile bir toplantı gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, 20-21 Ocak 2012 tarihleri arasında kolluk güçleri ile adli birimler arasındaki işbirliğini güçlendirmek üzere de “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadelede Karşılaşılan Sorunlar ve Hukuki Boyut” konulu bir çalıştay düzenlenecek. Akaryakıttaki modelin dikkate alınmasının ardından, çay kaçakçılığı, şeker kaçakçılığı, canlı hayvan ve et kaçakçılığı ve e-ticaret yoluyla yapılan kaçakçılıkla mücadele eylem planı hazırlanmasına da başlandı. Planların tamamlanma aşamasına geldiği öğrenilirken, 2012 yılında 4 eylem planının da uygulamaya girmesi hedefleniyor. 

X-ray işe yaradı
Yetkililer kaçakçılık eylem planlarından umutlu olduklarını belirtirken, x-ray cihazları için hazırlanan eylem planı sonuçlarını örnek gösteriyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, x-ray cihazlarıyla ilgili analiz raporlarının sonucunda araç tarama sistemleri eylem planı ve ATS eylem planı yürürlüğe girdi. Bu iki plan sonucunda da,3 aylık dönem içinde x-ray cihazlarıyla yakalama oranlarında yüzde 80 oranında artış sağlandı. ATS’lerdeki yakalama sayısı da 1’den 12’ye çıktı.

bigPara.com