'Kaçakçılığın üzerine gidiyoruz'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, akaryakıt kaçakçılığının üzerine dikkatli şekilde gidildiğini söyledi. Tüzmen "Su Kayağı Türkiye Şampiyonası ve '3. Vali Yazıcıoğlu Kupası' yarışlarını izlemek için geldiği Sapanca'da akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili sorusu üzerine, "Akaryakıt kaçakçılığının üzerine gidiyoruz" dedi.

KOCAELİ - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, akaryakıt kaçakçılığının üzerine dikkatli şekilde gidildiğini söyledi. Tüzmen "Su Kayağı Türkiye Şampiyonası ve '3. Vali Yazıcıoğlu Kupası' yarışlarını izlemek için geldiği Sapanca'da akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili sorusu üzerine, "Akaryakıt kaçakçılığının üzerine gidiyoruz" dedi.
Gümrük İdaresi olarak konunun üzerine gittiklerini, arkadaşlarının ve cumhuriyet savcılarınının bu konuda çalıştığını kaydeden Tüzmen, şunları kaydetti: "Türkiye'de yakalama oranı açısından Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. Şu anda caydırıcılığımız da arttı. Önümüzdeki günlerde çok daha iyi olacak."
'Ticaret artmalı'
Bakan Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bir taraftan yasadışı işleri engellemeye çalışırken, yasal ticareti de artırmak zorunda olan bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. Son akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili olayları tam olarak
analiz edemediklerini anlatan Tüzmen, Türkiye'de birtakım yolsuzlukların yapıldığını belirtti. Önemli olanın suçun işlendiğinin kanıtlanması olduğunu ifade eden Tüzmen, şunları kaydetti: "Bizim için önemli olan suçun işlenmesi ve bunun kanıtlanması gerekir. Yoksa, biz böyle her olayda bütün personelimizi geri çeksek o zaman gümrükte çalıştıracak arkadaş bulamayız. Tabii ki cezalandırılması gereken varsa mutlaka gereken cezayı alır. Kimsenin yanına kâr kalmaz."