Kaçakçılıkta altın mesai

Kaçakçılıkta altın mesai
Kaçakçılıkta altın mesai
Altın ve et fiyatlarındaki yükseliş kaçakçıları harekete geçirdi. Son dönemde gümrüklerde yakalanan ürünlerin başında altın ve et geliyor.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Tarihi rekorlara imza atan altın sadece yatırımcıların değil kaçakçıların da gözdesi oldu. Külçe altınlar ve ikinci el ziynet eşyaları akıl almaz yöntemlerle Türkiye ’ye sokulmak isteniyor. Son dönemde gümrük ekiplerince yakalanan altınlar servet değerinde. Gümrük kapılarında kaçakçılara göz açtırmayan çalışanlar, “Piyasa neye açsa kaçakçılar da o ürüne yöneliyor. Son dönemin modası altın” diyor. 

Altın krizin baş aktörü 
Finansal piyasalardaki sıkıntı dönemlerinin yıldızı altın son ekonomik krizin baş aktörlerinden oldu. Kriz günlerine onsu 800-850 dolar bandından giren altın fiyatları bu günlerde artık 1410-1420 bandını bile aştığı günleri görüyor. Son bir yıl içinde de yatırımcısına bugün itibariyle yüzde 27 kazandıran altın ‘güvenli liman’ sıfatını kriz sonrası fazlasıyla hak etmiş oldu. Birçok analist altındaki bu yükselişin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörürken, fiyatların birkaç yıl içerisinde enflasyona göre ayarlanmış olarak da yeni bir rekor kıracağını tahmin ediyor. Bu yükseliş kaçakçıların da iştahını kabarttı.

Göz açtırmıyoruz 
İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Lütfi Ekinci, “Piyasada talep neyse, onun kaçakçılığı artıyor” diyor. Edirne Gümrük ve Muhafaza yetkilileri özellikle külçe altınların ve kullanılmış ziynet eşyalarının yurda kaçak yollarla sokulmak istendiğini söylüyor. Yetkililer, “Kaçakçılar altınları işleyip iç piyasaya sürme planı ile getiriyor. Bunun için de sıradışı yöntemler deneniyor. Ama sıkı denetimler sayesinde kaçakçılara göz açtırmıyoruz” açıklamasını yapıyor. 

Yolcu ve TIR’ların giriş çıkış trafiğinde Türkiye genelinde yüzde 50 paya sahip olan Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü 2010 yılının ilk yarısı 201 ticari eşya, 13 uyuşturucu madde ve 8 göçmen kaçakçılığı olayını ortaya çıkardıklarını açıklıyor. Yetkililer, kapıların modernize edilmesi ile yakalama miktarının 4 kat arttığını belirtiyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul