Kaçakçının yeni planı hazır

Kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması son hız devam ederken, GSM operatörlerinin farklı modeller kullanarak bu işlemi yapması sorun yarattı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kayıt dışı cep telefonlarının kayıt altına alınması son hız devam ederken, GSM operatörlerinin farklı modeller kullanarak bu işlemi yapması sorun yarattı. Kayıt işleminin nasıl yapılacağı konusunda operatörler serbest bırakılınca kayıtlı telefona da mesaj gelmesi ya da kayıt dışı bir telefona birden fazla mesaj gönderilmesi sorunu ortaya çıktı. Telekomünikasyon Kurumu'nun IMEI numaralarının bulunduğu listeyi yeni numaraların gelişiyle hızla düzenlememesi yeni telefon satın alanlara da bu tür mesajların gitmesine neden oldu. Şimdiye kadar 18.5 milyona yakın kayıt dışı ve klonlanmış telefon sahibinden yüzde 50'sine ulaşılabildiği tahmin edilirken sektör yetkilileri, kayıt işleminden 2-3 ay daha uzatılması gerektiğine inanıyor.
Bu arada devletin yasanın uygulanması konusunda kararlı olmadığını düşünen kaçak cep telefonu satıcıları da ellerinde kalan 5 bine yakın ürünü satma telaşına düştü. Kaçakçıların yurtdışında şirket kurup gözde modelleri düşük fiyatlı ürünler olarak ülkeye sokarak rant elde etme modeli de devreye girdi.
Türkiye'de 12 milyon kaçak, 6.5 milyon adedi de klonlanmış olmak üzere 18.5 milyon kayıt dışı telefon bulunduğunu söyleyen Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, "Bu telefonların kayıt altına alınması için tanınan süre kısa tutuldu. Şu anda abone merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Benim mağazalarımda bile sabahın erken saatlerinde en az 70-80 kişi telefonunu kaydettirmek için sırada bekliyor" dedi.
Şu ana 18.5 milyon kayıt dışı telefondan yaklaşık yarısının bilgilendirildiğini vurgulayan Dursun, bu kayıt işlemi sayesinde 15-20 trilyon TL gelir beklendiğini ifade etti. Bu gelirle 'elektronik merkezi denetleme' mekanizmasının kurulacağını da hatırlatan Dursun, "Bu sistem sayesinde gasp ve kaçak, olaylarının da önüne geçilecek. 18.5 milyon telefonun da kayda gireceğini tahmin etmiyorum bu yüzden elde edilecek gelir 20 trilyonu bulur aslında tüm telefonlar kayda alınsa rakam 92.5 trilyon düzeyine çıkardı" diye konuştu.
Tüketicilerin kafasını karıştıran sorunların başında gelen klonlanmış cep telefonlarının durumuna da açıklık getiren Dursun şunları söyledi: "GSM operatörleri kayıt için telefon numaralarını referans olarak alıyor. O yüzden istenilen sayıda klonlanmış telefon aynı anda çalışabilir ama kayıtta hangi telefon numarasıyla abonenin operatör tarafından bilindiği önemli."
Kayıt işlemi sırasında abonelerin yaşadığı diğer problemlerden birinin de operatörlerin farklı kayıt modelleri kullanması olduğuna değinen Dursun, "Telekomünikasyon Kurumu bu konuda çok esnek davrandı. Bir aboneye birden fazla mesaj gidebiliyor ya da kayıtlı telefon uyarılıyor" açıklamasını yaptı.
Yeni kaçak modeli
Cep telefonlarının kayda girmesi konusunda en büyük sıkıntının ve muammanın 'klonlanmış' telefonlarda yaşandığına işaret eden C5 Mobile Genel Müdürü Serhat Özeren de bu konuda fatura ibraz eden abonenin yasal kullanıcı olarak gözüktüğünü ifade etti. Özeren, devletin kaçağı önlemek için aldığı bu tedbire rağmen gümrüklerde yeni bir sorunun da yakında su yüzüne çıkacağını açıkladı.
Özeren, son dönemde yurtdışında bazı Türk 'girişimcilerin' şirket kurarak bazı cep telefonu markalarının en çok satılan ve pahalı modellerini düşük fiyatlı modellerin adıyla ve düşük fiyatla ithal ettiğini, Türkiye'de de bunu yüksek fiyatla satarak haksız kazanç elde ettiğini anlattı. Özeren, bunun vergi kaçağına da yol açtığını aktardı.