Kaçakla savaş kaynak yaratacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'ye sadece vergi kaybı olarak 2-2.5 milyar dolara mal olan akaryakıt kaçakçılığının üzerine gitmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

ANKARA - Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'ye sadece vergi kaybı olarak 2-2.5 milyar dolara mal olan akaryakıt kaçakçılığının üzerine gitmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi. Geçen hafta bakanların katılımı
ile yapılan 'akaryakıt zirvesi'nin ardından düzenlenen operasyonlarla bu tür kaçakçılığa karışan 30 kişi gözaltına alınmıştı. Dün Dünya Su Günü nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan Enerji Bakanı Hilmi Güler, akaryakıt kaçakçılığına değinerek, "Akaryakıt kaçakçılığındaki bir olaydan kaynaklanan kayıp yakalanırsa, Devlet Su İşleri gibi önemli kuruluşlarımızın önemli yatırım ihtiyacı karşılanır" dedi. ÇEAŞ, Kepez Elektrik, mobil santrallar, Bulgar elektriği ve Rus doğalgazı gibi dosyalar üzerinde özenle çalıştıklarını ve ortaya çıkan kaybın telafi edildiğini ifade eden Güler, "Buralardan sağlanan kaynaklarla birçok kuruluşumuzun ihtiyaç duyduğu ödenek sağlandı ve yalnızca geçen yıl 11 milyar kilovatsaat elektrik bedavaya geldi" dedi.
DSİ'ye gelişi sırasında çalışanların 'düşük maaş' nedeniyle protestosuyla karşılanan Güler, konuşmasında buna da değinerek, DSİ çalışanlarının maaşının iyileştirilmesi için çalışmanın sürdüğünü söyledi.