Kaçakta çember daraltılıyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi kaçağının zorlaşacağını, doktor ve avukatların vergi kaçırmasının önüne geçmek için de yeni tedbirlere başvurulacağını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi kaçağının zorlaşacağını, doktor ve avukatların vergi kaçırmasının önüne geçmek için de yeni tedbirlere başvurulacağını söyledi. CNN Türk televizyonunda programa katılan Unakıtan, eskiden GSMH'nin yüzde 35-36'sı oranında bulunan kayıt dışı ekonomiyi, yüzde 26'ya kadar indirdiklerini belirtti. Bu oranın 10 yıllık süreçte gelişmiş ülkeler seviyesine geleceğini söyleyen Unakıtan, şöyle devam etti: "2006'da vatandaşlık numarası, aynı zamanda vergi numarası olacak. Artık çok daha etkin denetim sistemine geçmiş olacağız. Bizim hanımı çağırdılar. 'Gel bakalım, senin 4 tane evin var. Bunları kimlere kiraya verdin? Kaç para aldın? Bunları bize bir anlat bakalım...' Ne kadar memnun oldu."
Doktor ve avukatların denetlenmesi konusunda yeni tedbirleri devreye sokacaklarını belirten Unakıtan, şu bilgiyi verdi: "Avukat, davaya giriyor. Bütün dosyalarına ineceğiz. Herkesi veri tabanına getiriyoruz. Bir avukat, kaç davaya girmiş? Doktorların vermiş olduğu reçetelere de protokol numarası koyacağız. Eczane, numarası olmayan reçetenin ilacını vermeyecek. 'Numaran yok, ilacını veremiyoruz. Eczane, otomatik olarak bilgisayara girecek, onlar da bana gelecek.' Doktorlara POS makinesi de kuracağız. Hasta, kredi kartı ile de borcunu ödeyebilsin. Öyle şeyler buluyoruz ki kredi kartıyla satış kadar vergi ödenmemiş." Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi cezalarını artıran bir paket hazırlığı içinde bulunduklarını da dile getirdi.