Kademeli prim önerisi

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, sektörlerdeki kayıt dışının yarattığı haksız rekabeti önlemek için KDV oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

İSTANBUL - Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, sektörlerdeki kayıt dışının yarattığı haksız rekabeti önlemek için KDV oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirtti. Tan, kayıtdışı ekonomiyle istihdam üzerindeki ağır vergi yükünün, ekonominin en önemli iki sorunu olduğunu belirterek, çalışan sayısını esas alan kademeli asgari ücret uygulamasına geçilmesinin sıkıntıyı azaltacağını savundu.
BMD üyesi firmaların, on binlerce insana istihdam olanağı sunduğunu anlatan Tan, ücretler üzerindeki vergi yükünün daha adil olması gerektiğini aktardı. Çalışan sayısına göre kademeli prim uygulamasının işsizlik ve haksız rekabet sorunlarının çözümüne ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Tan, 10 kişinin çalıştığı bir atölye ile bin kişi çalıştırılan bir fabrikanın aynı vergi diliminde olmasının yanlış olduğunu açıkladı. Çalıştırılan işçi sayısına göre farklılaşacak olan kesinti oranlarıyla, vergi diliminde yapılan indirimden kazanılacak olan paranın, istihdama yönlendirilebileceğini söyleyen Tan, şöyle konuştu:
"Böylece, 1000 kişinin çalıştığı fabrika, daha düşük bir kesintinin yaratacağı artı değerle belki de 200 kişiye yeni istihdam olanağı yaratabilecektir. Bu uygulama kayıt dışı istihdamın kayıtlı olmasını da sağlar."
Yüzde 18'lik KDV oranının kayıt dışı ekonomiyi körüklediğini ileri süren Tan, yeni yılda KDV oranının yüzde 8'e çekilmesi gerektiğini vurguladı. Sektörlerdeki kayıt dışının yarattığı haksız rekabeti önlemek için KDV oranlarının düşürülmesi gerektiğini ifade eden Tan, yüksek KDV'nin organize olamamış sektörlerde rekabet açısından sorun yarattığını söyledi.