'Kadın eli' değdi

'Kadın eli' değdi
'Kadın eli' değdi
Bu yılın ilk dokuz ayında net kârını, geçen yıla göre en fazla arttıran üç banka, kadın genel müdürleri ile rakiplerine fark arttı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

Global kriz sürecinde Türkiye için adeta kalkan görevini üstlenen bankacılık sektöründe, kadın genel müdürler, erkek rakiplerine gözdağı verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre Türk bankacılık sektörü bu yılın dokuz aylık döneminde net dönem kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,8 oranında arttırarak 17 milyar 90 milyon liraya çıkardı. Bu dönemde kârlılığını en fazla arttıran üç bankanın ortak özelliği ise, ‘kadın’ genel müdürler. ING Bank Türkiye, 1 yıldır görev yapan genel müdürü Pınar Abay yönetiminde kârını yaklaşık 5.5 kat arttırdı. Şekerbank, yaklaşık 5 yıldır işbaşında olan Meriç Uluşahin’le, dokuz aylık kârını 3 kattan fazla arttırdı. Citibank Türkiye ise Neslihan Serra Akçaoğlu ile yüzde 1704 ile rekor kâr artışına imza attı.

Küçük şirketlere odaklandı Meriç Uluşahin’in 1 Şubat 2008’den beri genel müdürlüğünü yaptığı Şekerbank, geçen yılın 9 aylık döneminde 55 milyon 833 bin lira olan net kârını, bu yılın aynı döneminde % 218,9 arttırarak 178 milyon 71 bin liraya çıkardı. Bankanın toplam özkaynak büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 1.7 milyar TL’ye yükseldi. Uluşahin, Şekerbank’ın başarılı performansında hacimsel aktif büyümeden ziyade belirli alanlara odaklanarak nitelikli büyümeyi tercih etmelerinin etkili olduğunu söyledi.

Başarının sırrı Anadolu ’da
ING Bank’ın McKinsey’den transfer ederek 1 Ekim 2011’de Türkiye operasyonunun başına getirdiği Pınar Abay 34 yaşında bankanın genel müdürü oldu. Abay, sektör dışından gelmesi nedeniyle kendisi hakkında ‘acaba’ düşüncesi taşıyanları performansı ile şaşırttı. ING Bank Türkiye’nin geçen yılın 8 aylık döneminde 42 milyon 789 bin lira olan net kârını, Abay’ın görev yaptığı 1 yıllık süreçte yüzde 437 oranında arttırarak 229.8 milyon liraya çıkardı. Kâr, ING Bank Türkiye’nin ulaştığı en yüksek kârlılık oldu.

Citibank’ta rekor artış
20 Haziran 2008’den bu yana Neslihan Serra Akçaoğlu yönetiminde olan Citibank Türkiye, geçen yılın 9 aylık döneminde 4 milyon lira zarar ederken, bu yılın aynı döneminde 90.8 milyon TL kâra geçti. Banka bu yılın dokuz aylık döneminde 2011 sonunda 5.5 milyon liralık kârının 16 kat fazlasını elde etti. Banka ilk 9 ayda aktifini yüzde 9 arttırarak 7 milyar 883 milyon liraya, kredilerini yüzde 22 arttırarak 3.2 milyar liraya çıkardı. Akçaoğlu, faaliyet raporunda, müşterilere katma değer yaratan hizmet sunacaklarını vurguladı.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Banka

  ,

  sektör

  ,

  lira

  ,

  hizmet