Kadın girişimcilere Garanti'den destek

Garanti Bankası ile Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) arasında yapılan işbirliğiyle Garanti Bankası, kadın girişimciler için özel destek paketi hazırladı.

İSTANBUL - Garanti Bankası ile Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) arasında yapılan işbirliğiyle Garanti Bankası, kadın girişimciler için özel destek paketi hazırladı. Destek paketinin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, KAGİDER ile yapılan işbirliğiyle 'Kadın Girişimci Destek Paketi' hazırladıklarını belirterek, söz konusu paket kapsamında ayrıca kadın girişimcilere yönelik özel bir eğitim programı da sunacaklarını anlattı.
Karadere, ücretsiz olarak sunulacak bu eğitim programı kapsamında ilk etapta 100 kadına ulaşacaklarını söyledi. Kadın girişimci konusunda dünyadan da örnek veren Karadere, ABD'de çoğunluk hissesi kadınlarda olan şirketlerin oranının yüzde 30, OECD ülkelerinde çalışan kadınların oranının yüzde 53 olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 25'lerde kaldığını söyledi. Karadere, Türkiye'nin durumunun kadın girişimciler açısından pek de parlak sayılmayacağını dile getirdi.
Kadınların borçlarına erkeklere göre yüzde 50 daha sadık olduğunu ifade eden Karadere, her 100 erkekten dokuzu kredi kartı konusunda sorunluyken bu oranın kadınlar için yüzde 6 olarak gerçekleştiğini anlattı. Soruları da yanıtlayan Karadere, kadın girişimcilere kredi kullandırılırken hâkim ortağın kadın olması şartı arayacaklarını söyledi. Karadere, destek paketinde binlerle ifade edilen rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
KAGİDER Başkanı Meltem Kurtsan, kadın girişimcilerin en önemli sorununun finansman olduğunu ve kredi talebinde kendilerine garantör sorulduğunu söyledi. Kurtsan, Garanti Bankası'nın sözkonusu bu kredisinde garantör istenmediğini ve bu sorunun ise garanti fonu desteğiyle çözüldüğünü vurgulayarak "Bu kadın girişimciler açısından itici güç olacak" dedi.
Yüzde 1.99 faizle 30 bin dolara kadar kredi Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Kaan Gür de, kadın girişimcilerin paket kapsamında diğer finansal ürün ve hizmetlerin yanı sıra yatırım projeleri için 30 bin dolara kadar kredi kullanabileceklerini belirterek, ilk altı ay geri ödemesiz, yatırımın geri dönüş süresine göre en fazla yedi yıl vadeli sunulan kadın girişimcilere özel olarak yüzde 1.5 komisyon ve yüzde 1.99 YTL bazında yüzde 0.85 döviz bazında faiz uygulanacağını kaydetti. Gür, şimdiye kadar 40'a yakın talep aldıklarını, kullandırılan kredi miktarının 1 milyon YTL'yi geçtiğini söyledi.