'Kadınım diye TÜSİAD'a almadılar'

'Kadınım diye TÜSİAD'a almadılar'
'Kadınım diye TÜSİAD'a almadılar'

Betül Mardin, TÜSİAD ın açılımındaki işadamı kelimesinin çıkarılma kararını olumlu buluyor.

Haber: JALE ÖZGENTÜRK - jale.ozgenturk@radikal.com.tr / Arşivi

  İSTANBUL - Halkla ilişkiler sektörünün öncüsü kim diye sorsanız, tek bir yanıt bulursunuz: Betül Mardin... 82 yaşında mesleğini aynı tutkuyla sürdüren Mardin, İMAGE Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım’ın Onursal Başkanı.
Kişisel tarihi romanları aratmayacak kadar renkli biri olan Mardin, 37 yaşında eşinden boşanınca iş hayatına giriyor. 39 yaşında ise kendi işini kurarak İstanbul’da sayısı çok az iş kadınlarından birisi oluyor.
İşdünyasının toplumla doğru iletişim kurmasını hedefleyen mesleğinde hızla ilerleyen Mardin, günün birinde Türk Sanayi ve İşadamları Derneği’ne ( TÜSİAD ) üye olabileceğini düşünüyor. Peki olabiliyor mu?
Önceki gün yazdığımız “TÜSİAD işadamını siliyor” haberi üzerine o yıllara tekrar dönen Mardin aradı. TÜSİAD’ın ‘devrim’ sayılabilecek bu kararı üzerine o yılları yeniden yaşayan Mardin, ‘nasıl üye olamadığının’ öyküsünü anlattı.

1980’lerin başında başvurdu
“39 yaşında iş hayatına başladım. İmaj’ı kurdum. Birkaç yıl sonra bir cesaret geldi. TÜSİAD’a üyelik için başvurdum” diye başlıyor Mardin. Başvurusu 1980’li yılların başında. O sırada başkanın kim olduğunu tam olarak hatırlamayor ama cesaretinin nedenini müşterileri arasında bulunan Halil Bezmen, Aydın Bolak gibi işadamlarının derneğin önemli üyeleri arasında bulunmasından kaynaklandığını söylüyor. Bu nedenle üyeliğe kesin gözüyle bakarken gelen yanıtla şaşkına dönüyor: “Cevap şöyleydi: Bu işadamları derneği. Seni alamayız.”
Bu yanıta çok kırıldığını söyleyen Betül Mardin, yıllar içinde kendi mesleğinde ilerleyip, kendi alanındaki meslek örgütlerine üye oluyor. Bu örgütlerden biri Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA).  Mardin, “TÜSİAD almadı ama dünyanın en büyük halkla ilişkiler şirketi beni başkan yaptı” diyor.
TÜSİAD ise ilk kadın üyeyle ancak 1984’te tanışıyor. Güler Sabancı, uzun yıllar tek üye olarak toplantılara katılırken, Mardin’e de yeniden davet geliyor. Ancak bu kez o kabul etmiyor. “Gel dediler ama kırılmıştım, dönmedim” diyor.
Mardin, TÜSİAD’ın adındaki ‘işadamı’ kelimesini çıkarmak için başlattığı adımın çok değerli olduğunu düşünüyor. 40 yıl sonra bu önemli adımı atan TÜSİAD’ın 600 üyesi arasında sadece 67 kadın var. 70 milyonluk Türkiye ’de girişimci kadın sayısı sadece 72 binse bu sayı yadırganacak birşey değil. TÜSİAD artık kadının gücünü kabul etti. Darısı diğer ‘işadamı’ örgütlerinin başına...