Kadınlara özel fon desteği

Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) öncülüğünde geçen yıl kurulan Kadın Fonu, Türkiye'nin dört bir yanındaki kadın sivil toplum kuruluşlarından gelen 48 projeyi değerlendirerek içlerinden 16 projeyi destekleme kararı aldı.

İSTANBUL - Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) öncülüğünde geçen yıl kurulan Kadın Fonu, Türkiye'nin dört bir yanındaki kadın sivil toplum kuruluşlarından gelen 48 projeyi değerlendirerek içlerinden 16 projeyi destekleme kararı aldı.
Kadın Fonu, ilk etapta İstanbul, İzmir, Mardin, Diyarbakır, Batman, Kocaeli, Adana, Antalya, Antakya ve Samsun'daki kadınların güçlendirilmesine yönelik altı projeye 100 bin avroluk kaynak aktardı. Geri kalan 10 projenin Kadın Fonu kaynakları genişledikçe destekleneceğini söyleyen Kadın Fonu Komitesi Başkanı Ümit Boyner, "Fonun kurulması için ilk desteği ünlü spekülatör George Soros'un kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü ile Beymen, Boyner, Doğa, Gülor, Kangurum, Otacı, Silk&Cashmere, Sanofi Aventis ve Suteks verdi. Bu firmalar bağışların yanı sıra satışlarından da bir miktarı Kadın Fonu'na aktardı" dedi.
Proje başına 30 bin avro
Fonun, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanda güçlenmelerini sağlamak amacıyla kurulduğunu anlatan Boyner, "Ekonomik ve sosyal güçlenme, hukuki haklar, kurumsal güçlenme, araştırma ve siyasette güçlenme alanlarında oluşturulan projelerin süresi en fazla iki yıl. Bütçesi ise proje başına en çok 30 bin avro olarak belirlendi" diye konuştu.
Boyner, Kadın Fonu tarafından hemen desteklenen projeler hakkında da şu bilgileri verdi:
Amargi İstanbul Şubesi kapasite artırımı: Amargi Kadın Akademisi'nin İstanbul şubesinin bir kadın akademisi olarak kapasitesinin artırılması ve elindeki mevcut birikimi yaygınlaştırabilmesi planlanıyor.
Atölyemor: Sinema yapmak isteyen 45 kadının sinema atölyesi aracılığıyla kendi seçtikleri konularda ve kendi hazırlayacakları senaryoları filme almalarına imkân sağlamayı hedefliyor.
Kadınlarla Dayanışma Vakfı: Kocaeli'nin Köseköy Beldesi'nde inşa edilen Kadınlarla Dayanışma Vakfı, Yeni Adım Sitesi'nde kadınların mesleki eğitim ve üretim konusunda beceri edinmelerine destek veriyor.
Kamer Mardin: Dört yeni ve üç adet başlanmış kuaför, hazır giyim, ev tekstili, trikotaj atölyesi, mantı-gözleme salonu, döşemecilik gibi işlerin geliştirilerek ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi hedefleniyor.
Toplum Gönüllüleri Vakfı: Toplum Gönüllüleri Samsun Gençlik Hizmet Merkezi'nde bir eğitim programı başlatmak ve Samsunlu genç kız ve kadınların kendi işlerini kurmalarına destek vermek amaçlanıyor.
Yaşamevi Güçlendirme Projesi: Şanlıurfa'da 15 yaş ve üstü sosyal, ekonomik, töre gibi nedenlerden ötürü psikolojik desteğe ihtiyaç duyanlara yardım amaçlanıyor."
'Türkiye'de işverenlerin yüzde 3.4'ü kadın'
KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Meltem Kurtsan, "Ekonomik gücü olan kadınlar olarak böyle bir fonu yaratmanın yine bize düştüğünü fark ettik. Türkiye'de konusunun uzmanı 300'den fazla kadın derneği var. Bunların da genel sorunu fona ulaşamamak. Biz bu mekanizmayı çalıştırırsak Türkiye'nin gelişmesine ve yüzlerce, binlerce kadın girişimci yaratmaya destek olur diye düşündük" dedi.
Ümit Boyner ise, Kadın Fonu'nun aktaracağı kaynaklar ile sağlanacak gelişmeleri şöyle anlattı:
"Parlamentonun sadece yüzde 4'ünü kadınlar oluşturuyor. Kadınların siyasette etkisini artırmak için mutlaka çalışmalıyız. Tüm işverenlerin sadece yüzde 3.4'ünü kadınlar oluşturuyor. İş yaşamına katılanların dörtte birini oluşturan çalışan kadınların sayısını artırmayı umuyoruz. Namus ve aile içi şiddet yüzünden hayatı tehlikeye giren genç kızlar ve kadınlar
için güvenli mekânlar oluşturma konusunda çalışmak istiyoruz. Kadınların yerel yönetimlerdeki temsil oranının yüzde 1'in üstüne çıkmasını umuyoruz. Okuma-yazma oranının artırılmasını planlıyoruz."