Kadınlara 'su gibi' proje

Kadın Girişimci İş Geliştirme Derneği (KAGİDER), Avrupa Birliği (AB) Aktif İşgücü Programı kapsamında İş-Kur Kurumu'nun desteğiyle 'Su Damlası Projesi'ni başlattı.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - Kadın Girişimci İş Geliştirme Derneği (KAGİDER), Avrupa Birliği (AB) Aktif İşgücü Programı kapsamında İş-Kur Kurumu'nun desteğiyle 'Su Damlası Projesi'ni başlattı.
KAGİDER bu projeyle, bölgelerinin kurum, kuruluş ve KOBİ'lere yerel kaynaklarla ekonomik hizmet sağlayacak 'İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı'nı yetiştirmeyi hedefliyor.
Projenin, AB'nin 'Türkiye'deki Kadın İstihdamı' raporunu açıklamasıyla ortaya çıktığını belirten Proje Genel Koordinatörü Yasemin Tutal Güzelkal, Anadolu'daki yerel kaynağın yine yerel kaynakla buluşması konusunda ihtiyacının var olması nedeniyle çalışmalara başladıklarını ifade etti. Güzelkal, sanayi ve ticaret odalarının, nitelikli insan gücüne tam olarak hizmet veremediğini söyleyerek üniversite mezunu kadınların işgücüne katkıda bulunabilmesini sağlamayı planladıklarını açıkladı. Proje için KOBİ ağı gelişmiş ve üniversitesi olan Ankara, Kayseri, Adana, Gaziantep, Bursa, İzmir ve Denizli illerine yöneldiklerini aktaran Güzelkal, "Su Damlası Projesi, AB ve İş-Kur'dan fon alınarak yapılan bir projedir. Projeye aktarılan kaynağın doğru kullanılması için başlangıcta belirlediğimiz 17 il sayısını 7'ye indirmek zorunda kaldık.
Belirtilen illerdeki kadınların eğitilmesi, eğitimci giderleri ve masrafları dikkate alındığında yüksek bütçeyle yapılabilecek bir proje" dedi. Güzelkal, AB'nin Türkiye'deki istihdamın artması için İş-Kur'a 32 milyon avro verdiğini dile getirerek İş-Kur'un sivil toplum kuruluşlarına yaptığı çağrı sonucu yaklaşık 200 projeye fon aktarıldığını belirtti.
Su Damlası Projesi için yapılan çağrıya 3 bin kadının başvurduğunu aktaran Güzelkal, değerlendirmeler sonucunda 17 kadınıninsan kaynakları yönetim danışmanı olmak üzere seçildiğini ifade etti. Güzelkal, seçilen kişilerin teknik eğitimden geçeceğini belirterek şöyle devam etti: "Kadınlarımız eğitim sonrası mecburi hizmetten sorumlular. Kendi illerinde minimum 100'er kadına girişimcilik eğitimi verecekler. Üniversitede okuyan ya da yeni mezun 60'a yakın gence her ay 20'şer derslik kariyer danışmanlığı yapacaklar. Ayrıca kendi şirketlerini kurmaları gerekiyor."
Century 21 sponsor
Projenin maliyetinin 500 bin dolar olduğunu ifade eden Güzelkal, Century 21 firmasıyla sponsorluk anlaşması yapıldığını, Ak Emeklilik ile görüşme halinde olduklarını açıklayarak Ankara'daki bazı kuruluşların hizmet satın alarak sponsor olduklarını aktardı. Yasemin Tutal Güzelkal, yerel kaynaklarla bayi kurmak isteyen firmaların yanı sıra ilan edilen illerde kendi kurumsal iç dinamiklerini yeniden gözden geçirmek isteyen firmaların KAGİDER'den hizmet satın alabileceğini belirtti.
Şubat 2006 tarihine kadar 49 kadını insan kaynakları ve yönetim danışmanı konusunda profesyonel olarak yetiştirmekle birlikte bin kişiye girişimcilik eğitimi vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Yasemin Tutal Güzelkal, Avrupa Birliği ile İş-Kur'un proje bittikten sonra kaynak aktarılırsa uygun görülen illerde çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.