'Kafaları karıştırmayın'

AKP hükümetinin de uygulamaya devam ettiği ekonomi programının mimarı Kemal Derviş, önceki gün 'kura müdahale şart' uyarısında bulunurken, tartışmaları alevlendirdi.

ANKARA - AKP hükümetinin de uygulamaya devam ettiği ekonomi programının mimarı Kemal Derviş, önceki gün 'kura müdahale şart' uyarısında bulunurken, tartışmaları alevlendirdi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, isim vermeden "Siyasi sorumluluğu olmayanların söylediği ikinci derecededir" dedi.
"Kimsenin kafaları karıştırma, bu güzel ortamı bozma beklentisine girmemesi" önerisinde bulunan Babacan, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu'nun dünkü toplantısında, isim vermeden Derviş'in önerisine ilişkin değerlendirme yaptı.
Ekonomide gelinen noktada istikrarın ve uygulanan politikalardan taviz verilmemesinin önemli payının bulunduğuna işaret eden Babacan, süreklilik, tutarlılık ve paralelinde gelen güvenin temel unsurlar olduğunu, politikaların akşamdan sabaha değiştirilmediğini belirtip, "Bundan sonra da kime beklemesin" dedi. Bir yandan enflasyonun düşmesini isteyip bir yandan mali disiplin ve para politikalarına müdahaleden söz edilmeyeceğine değinen Babacan şöyle konuştu:
"Açıkça dersiniz ya sabit kur olacak ya da serbest kur. Kimse kafaları karıştırma, bu güzel ortamı bozma beklentisine girmesin. Olmayacak, zerre kadar taviz yok. Temel politikalardan asla taviz yok. Uzun vadeli yatırım kararlarının aradığı tek şeyin istikrar olduğunun altını çizen Babacan, "Türkiye'de bu işin siyasi sorumluluğu bizde. Siyasi sorumluluğu olmayanların söylediği ikinci derecededir. Bugüne kadar Türkiye'yi nasıl kimsenin beklemediği ortama getirdiysek, bundan sonra da uygulamalarımıza tavizsiz devam edeceğiz" dedi.
IMF'ye rağmen indirim
Babacan, hükümet olarak Türkiye'nin kalkınması, standartlarının en üst seviyeye çıkartılması gereğine inandıklarını ve adımlarını buna göre attıklarını ifade etti. Toplumsal mutabakata önem verdiklerini, geçmişte siyasilerin düştükleri hataya düşmeden toplumun sesine kulak verdiklerini kaydeden Babacan, buna tekstildeki KDV indirimi örneğini verdi. Babacan, IMF'yi kastedip "uluslararası kuruluşlar sıcak bakmasa da" doğruluğuna inandıkları kararı aldıklarına dikkat çekti.
Babacan, bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Yatırımcı Danışma Konseyi toplantısının da Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirileceğini söyledi.
Erdoğan: Asla taviz yok
Başbakan Erdoğan da, ekonomik programdan sapma bekleyenlerin boşuna beklediklerini kaydetti. Programdan ve mali disiplinden en ufak taviz verilmeyeceğini belirten Başbakan, "Türkiye ne çektiyse istikrarsızlıktan çekmiştir" dedi.