'Kafatasçı milliyetçilik olmaz'

Başbakan Tayyip Erdoğan, yabancıların Türkiye'de mülk alması ve yatırım yapmasına karşı çıkanlara yüklenirken, "Olaya niçin küresel bakmıyoruz? Gelmeyin mi diyeceğiz? Türkiye bunlar olursa küresel bir güç olacak" dedi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

İZMİR - Başbakan Tayyip Erdoğan, yabancıların Türkiye'de mülk alması ve yatırım yapmasına karşı çıkanlara yüklenirken, "Olaya niçin küresel bakmıyoruz? Gelmeyin mi diyeceğiz? Türkiye bunlar olursa küresel bir güç olacak" dedi. Bu süreci dikkatle ve güvenle izlediklerini de kaydeden Erdoğan, milliyetçilik ekseninde itiraz yöneltenlere de dikkat çekerek, "Kuru kuruya, etnik, kafatasçı milliyetçilik olmaz" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, TAV Hoding tarafından yaptırılan Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin açılışına katıldı. İzmir ve Manisa'daki bazı yatırımların toplu açılışını yapan Başbakan Erdoğan'a TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da eşlik etti. Törende konuşan Erdoğan, Türkiye'nin her tarafında yeni yatırımlara imza attıklarını kaydetti.
'Bu açılışta yer almayacak'
Bütün açılışlara katılamadığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan, medyanın bu tür faaliyetlere yeterince yer vermediğini savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yazılı ve görsel medyada bunları takip edemiyorsunuz. Çünkü orada başka şeyler anlatmak suretiyle ülkemizi germek isteyen bir zihniyet var. Bugün ben gazeteleri şöyle bir karıştırdım. Dün (önceki gün) Muğla'da yapılanlar, açılışlar ya görülmemiş ya da köşeye itilmiş. Bugün yapılanlar da görülmeyecek. Bunlara da yer verilmeyecek. İşte bu tesis. Bunu görmek gerekiyor" diye konuştu. Gerilimlerle uğraşılmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, herkesin Türkiye'nin kalkınması yönünde çalışması gerektiğini kaydederek, "Lüzumsuz, boş şeylerle uğraşarak kalkınmak mümkün değil. Çok farklı düşüncelerde olabiliriz ancak tek hedefimiz var. Türkiye'yi muasır medeniyetin üstüne çıkarmak. Bunu başarmalıyız" diye konuştu.
'Özal'la bu anlayış aşılmıştı'
Erdoğan, Türk ekonomisinin dünyadaki en büyük ekonomiler arasında yer almaya başladığını, bir cazibe merkezi haline geldiğini belirtirken, sözü yabancı yatırımcıya mülk alımına karşı çıkanlara getirerek şöyle dedi: "Üç yıl öncesine kadar Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünmeyen yabancılar, şimdi yatırım olanağı arıyor. Biz de bu yatırımları kolaylaştırmak için gereken çalışmaları yapıyoruz. Ancak birileri farklı bir yaklaşım sergiliyor. Diyorlar ki 'yabancılar gelecek Türkiye'yi ele geçirecek.' Güler misin ağlar mısın? Bu dar, sığ, içe kapanmacı bir anlayış. Rahmetli Özal gelmişti, bu anlayış aşıldı. Ancak sonra yine kapandı. 'Yabancılar ev, gayrımenkul almasın Türkiye elden gider' deniyor. Bu mantığı anlamakta zorlanıyorum. Herhalde biz bu hesabı yapıyoruz. Olaya niye küresel bakmıyorsun? Yabancı yatırım yapmak isteyecek, gelme mi diyeceksin?
Türkiye böyle küresel güç olacak, aksi halde olamaz. Türkiye'de bu süreci dikkatle, güvenle izleyen bir iktidar var. Endişeniz olmasın. Bizim de milli hassasiyetimiz var. Kimse bizden daha milliyetçi olamaz. Kuru kuruya etnik, kafatasçı milliyetçilik olmaz. Bizim milliyetçiliğimiz Atatürk'ün dediği gibi Türkiye'yi muasır medeniyetin üstüne çıkarmaktır. Türkiye hak ettiği yatırımı çekecektir."
150 milyon avroluk terminal
Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Adnan Menderes yeni dış hatlar terminali toplam 110 bin metrekarelik alana yayılıyor. Terminalin maliyeti 150 milyon avroyu bulurken daha önce 3 milyon olan yıllık yolcu kapasitesi yeni terminalle 5 milyon yolcuya ulaştı. Mayıs 2007'de hizmete girmesi planlanan terminal sekiz ay önce hizmete girmiş oldu.