'Kalaşnikof' iflas etti

'Kalaşnikof' iflas etti
'Kalaşnikof' iflas etti

Kalaşnikof'un 1947'de üretmeye başladığı AK-47'den şimdiye dek tüm dünyada çeşitli modellerde 100 milyondan fazla satıldı

Dünyada en çok kullanılan AK-47 Kalaşnikof'un üreticisi resmen iflas etti

Ria Rovosti ajansının haberjine göre, Kalaşnikof’u üreten Ijmaş firmasının iflası mahkemece resmen onaylandı ve şirketin tasfiyesine karar verildi.

Firmanın iflasına giden süreç bir şirketin açtığı dava üzerine başladı. Ijstanko adlı şirket İjmaş hakkında 814 bin rublelik (275 bin dolar) alacak davası açtı.

Geçen yıl ağustos ayında başlayan süreçte İjmaş şirketinin yeniden yapılanmaya gideceği bildirilmişti. Ancak süreç iflasla sonuçlandı.
İjmaş, 2011 yılında 2.43 milyar ruble zarar etmişti. Şirketin 5.3 milyar ruble kredi borcu bulunuyor. Ayrıca 2011 yılında şirketin üretiminin yüzde 45.5 düştüğü bildirilmişti.

RUS ORDUSU ALIMI DURDURMUŞTU
Kalaşnikof’u üreten Ijmaş firması geçtiğimiz yıl önemli bir ‘alıcı’sını kaybetmişti. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikolay Makarov, Rus ordusunun, stok fazlalığından AK-74 kalaşnikof otomatik tüfeklerinin siparişini durdurduğunu açıklamıştı.

Rus ordusunun bu kararı, ünlü taarruz tüfeği AK-47'lerin babası 91 yaşındaki Mihail Kalaşnikof'a sağlığını olumsuz etkileyebileceği endişesiyle iletilmedi.

Kalaşnikof'un isminin açıklanmasını istemeyen yakın bir arkadaşı, bu kararı kendisine bildirmek istemediklerini, zira sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

1947'DEN BERİ ÜRETİLİYOR
Kalaşnikof'un 1947'de üretmeye başladığı AK-47'den şimdiye dek tüm dünyada çeşitli modellerde 100 milyondan fazla satıldı. Urallar'daki İjmach fabrikasında her yıl yaklaşık 100 bin Kalaşnikof üretiliyordu.

Dünyanın birçok bölgesinde sıkça kullanılan Kalaşnikof otomatik tüfeğinin yaratıcısı ise Rus Mihail Kalaşnikof şimdilerde 92 yaşında.(hurriyet.com.tr)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108438810843886

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  batsın zalimin zülmü - mzz

  Sadece silah üreten suçlu değil bunların suçlu olduğu kadar silah satın alan ve insanların ölümüne neden olan herkes aynı oranda suçludur. zalimlerin zülmü batsın yerle bir olsun. haksız yere insana sıkılan her kurşun insanlığa sıkılmıştır aslında...

  UZUN UZADIYA ANALİZE HİÇ GEREK YOK - Sedat Gürsel

  Kalaşnikof dünyada 100.000.000 sattıysa, her birinin en az, bir can aldığını düşünsek bile tüyler ürpertici sayıda insan öldürmüş, Afrika'da katliamlar yapmış silah markasının batmasına üzülemeyeceğiz, darısı diğer silah üreticilerin başına der geçeriz.

  silahsız bir dünya - sezerkorkmaz

  inşallah bütün dünyadaki silah fabrikaları iflas ederde akan kanlar durur

  Darısı ... - radikalus

  Darısı silah üreten diğer şirketlerin başına, inşallah hepsi birden iflas eder.

  Bu Silah Çok Canlar yaktı... - turkdanis

  Belkide bir sürü canı yanan kişinin bedduasını aldı kim bilir, birde AK-47 bozulmak bilmiyor satacağı kadar sattı, alan memnun arıza vermiyor halen aktif tüm dünyada kullaniliyor yenisine ihtiyaç görmüyor kullanici, inanin bir 1000 yıl daha mevcut AK 47 ler kullanınır.

  birileri beddua etmiştir:) - ertanöngür

  Firması batasıca mı dediler acaba?