Kale Grubu'ndan Yozgat'a 25 milyon dolarlık yatırım

Kale Grubu, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde yer ve duvar karosu üretecek 25 milyon dolarlık, 200 kişinin istihdam edileceği bir yatırıma imza atıyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

YOZGAT - Kale Grubu, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde yer ve duvar karosu üretecek 25 milyon dolarlık, 200 kişinin istihdam edileceği bir yatırıma imza atıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bodur'u 'Türkiye'nin müstesna ismi' olarak nitelendirirken, yatırımı övdü. Erdoğan, Türkiye'nin en hızlı büyüyen ülke olmasına karşın bunun halka tam olarak yansımadığını söyledi.
Yeşil karta da katkı payı
Yerköy'deki temel atma törenine katılan Erdoğan yeşil karttılardan ilaç katkı payı alınması için hazırlık yapıldığını söyledi. Erdoğan, "Yeşil kartta korkunç bir suiistimal başladı. Hastane, eczane ve hasta üçgeni var. Bu üçgen içinde oyunlar oynanıyor. Soyulan devletin kasası, soyulan hinoğlu hinliğin içinde olmayan vatandaş. Bu kul hakkı, ya nasıl yaparsınız? Bir kişinin yeşil kartıyla şimdi SSK ve Emekli Sandığı cüzdanı olanlar da ilaç alıyor. Yüzde 20'lik payı ödememek için... Tilkiliğe bak. Yüzde 20'lik payı yeşil karta da uygulayacağız" diye konuştu.
Ekonominin yüzde 50'sinin kayıtdışı olduğunun da altını çizen Erdoğan bunun önlenmesi durumunda vergilerin büyük kısmını kaldıracaklarını dile getirerek, "Bizim petrolümüz yok. Vergilerle bu işi yürütüyoruz" dedi.
Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu kaydeden Erdoğan, şu mesajları verdi:

 • Ancak bu tam anlamıyla halka ulaşmış değil. En kısa zamanda yansıyacağını göreceksiniz. Buna inanıyorum. Biz iktidara geldikten sonra piyasada yüzde 70'e yakın mal fiyatını aynen koruyor ya da düşüş var. Yüzde 30 malda artış var. Yapısal değişimler nedeniyle artış yaşanıyor. Er ya da geç halkın alım gücü mutlaka artacak. Bu konuda güçlük çekilmeyecek.
 • Üç sene öncesine gittiğimizde zammın olmadığı bir gün var mıydı? Akşam yatıyorduk zam, sabah kalkıyorduk zam. Artık dışa bağımlı ürünler dışında zam yok. Zam derdimiz yok. Çünkü hortumculara bağlı hortumumuz yok.
 • Her gün işler daha iyiye gidecek. Enflasyon düştü, faiz düştü. Her şey toz pembe değil. Bunu bilin, adımları hep birlikte atacağız.
 • İşşizlik sorunu tüm dünyada var. ABD'de Avrupa'da sosyal güvenlik kurumları güçlü, bu nedenle fazla hissedilmiyor. Bizde sosyal güvenlik kurumu güçlü değil, ancak bunu da aşacağız.
 • Teşvik Yasası'yla yatırımlar hareketlenerek. SSK, vergi ve arsa teşvikiyle köyler şehir olacak. İstanbul'da Ataköy, Bakırköy vardı şimdi şehir oldu. Yerköy de böyle olacak. Yatırımlara başlayacağız ve bitireceğiz. Uzayan süreçlerin bedelini millete ödetmeyeceğiz.
  Türkçe dualı tören
  Fabrikanın temel atma töreni, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Hasan Elik'in okuduğu Türkçe dua ile başladı. Erdoğan'ın da katıldığı duada, yatırımın hayırlı olması, yurttaşa yararlı olması temenni edildi.
  Kale Grubu şirketlerinden Kale Seramik ve Kalekim'in yaptıracağı Orta Anadolu Yerköy Tesisleri, 130 dönümlük bir alana kurulacak. İlk aşamada, 25 milyon dolar yatırım yapılacak tesiste, Çanakkale Kalebodur'un karo üretecek iki hatlı fabrikasıyla Kalekim Kimyevi Maddeler Şirketi'nin seramik yapıştırıcısı üretecek bir fabrikası bulunuyor. Tesislerde, günde 3 bin 500 metrekare yer ve 6 bin 500 metrekare duvar karosu üretimi gerçekleştirilecek.
  Başbakan Tayyip Erdoğan bu yatırım için Hazine'den 250 dönümlük bir araziyi Kale Grubu'na vereceklerini dile getirirken , "Yatırım genişlesin ve bu bölgede model olsun istiyoruz" dedi.