Kale'den Boeing'e parça

Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Kale Kalıp, ABD firması Boeing'in ürettiği uçaklarda kullanılacak olan 800 parçayı üretecek.

ANKARA - Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Kale Kalıp, ABD firması Boeing'in ürettiği uçaklarda kullanılacak olan 800 parçayı üretecek.
Türkiye'nin ilkini 2007 yılının temmuz ayında teslim alacağı, diğer ikisi ise TAI'nin Eskişehir'deki tesislerinde yapılacak olan
AWACS erken uyarı uçakları projesi çerçevesinde Boeing firmasının taahhüt ettiği 578 milyon dolarlık off-set anlaşmasının ayaklarından biri olan protokol dün imzalandı. Kale Grubu Şirketlerinden Kalekalıp Savunma ve Havacılık Bölümü ile Boeing'in taraf olduğu anlaşma, 2013'e kadar 25 milyon dolarlık üretimi kapsıyor.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin, teknolojideki eksikliği çok eski yıllarda hissettiğini ve bu alana paralar ayırdığını, ancak bazı yanlış kararlar ve ekonomik krizlerin, bugün arzu edilen seviyeye gelmeyi önlediğini söyledi. Gönül, Brezilya'nın 1968 yılında kurduğu uçak fabrikasının şu anda dünya dördüncüsü olduğunu, ama Türkiye'nin 1938'de kurulan uçak fabrikasını, 27 sipariş aldığını anımsatarak, "Nasıl olduysa, Milli Savunma Bakanlığı fabrikanın ruhsatını iptal etmiş ve üretim sona ermiştir. Herkes sorumluluğu ile tarihe cevabını verecek" diye konuştu.
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da, "offset, Türk savunma sanayi için çok önemli bir yöntem" saptaması yaparken, Türk şirketlerinin, offset sayesinde, yabancı şirketlerle kalıcı ilişkiler kurabildiklerini söyledi. Boeing şirketinin, genelde tedarikçi şirketlerle çalıştığını, ana kanatlar dışında uçak gövdelerini bile tedarikçi şirketlere imal ettirdiğini belirten Bayar, dünya sivil havacılığının bir çıkış trendi içinde olduğunun altını çizerken, Kalekalıp şirketinin de çıkış trendinden faydalanacağını vurguladı.
Boeing'in Türkiye'den sorumlu başkan yardımcısı Greg Pepin de Boeing'in, Türkiye'deki ortaklığını geliştirmek istediğini söyledi. Pepin, Kalekalıp ile proje sonrasında çalışmayı sürdüreceklerini belirtirken, projenin 45 milyon dolara çıkma potansiyeli olduğuna işaret etti. Kale Grubu Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, SSM'nin ofsett yönteminin çok iyi olduğunu, bu sayede yabancı büyük şirketlerle uzun vadeli iş ilişkisine girdiklerini ve yüksek teknoloji transferi sağladıklarını kaydetti. Okyay, "offsett olmasaydı, büyük şirketlerle bırakın iş yapmayı belki de tanışamayacaktık" dedi.