Kaleiçi'nin patronu İstanbul'a açılıyor

Kaleiçi'nin patronu İstanbul'a açılıyor
Kaleiçi'nin patronu İstanbul'a açılıyor

İşadamı Mehmet Alp Antalya Kaleiçi bölgesinde 22 konağı satın aldı.

İşadamı Mehmet Alp'in gözü İstanbul'da. 15 milyon avroyu cebine koyan Alp Sultanahmet'te bina bakıyor

İSTANBUL - Antalya Kaleiçi’nde 1992 yılında iki konağı satın alarak Alp Paşa Hotel’ini hayata geçiren işadamı Mehmet Alp, gözünü İstanbul’a dikti. Bugüne kadar Kaleiçi bölgesinde 22 konağı satın alarak bölgeye toplam 50 milyon avroluk yatırım yapan işadamı Mehmet Alp, şimdide cebine 15 milyon avroyu koydu ve Sultanahmet’te butik otel yapabilmek için bina aramaya başladı.
Kaleiçi bölgesini tercih edenlerin büyük bir kısmını özellikle zengin Avrupalı emeklilerin oluşturduğunu kaydeden Alp Paşa Hotel’in sahibi Alp, “Alp Paşa Konağı’nı zincirleştirmek istiyoruz. Bunun için İstanbul Taksim ve Sultanahmet’te bina arıyoruz. Bunun için de 15 milyon avroluk bir bütçe ayırdık” dedi.
Rahmi Koç’tan, İnan Kıraç’a kadar birçok işadamının yatırımının bulunduğu Kaleiçi bölgesinin turizmde yıldızı giderek daha da çok parlıyor. Özellikle zengin turistlerin ve Avrupalı emeklilerin tercih ettiği ve haftalık konaklama ücretinin bazı özel paketlerde 10 bin avroya çıktığı Antalya Kaleiçi’nde potansiyeli görüp yatırım yapmak için Avrupalı, Rus ve ABD’liler atağa kalkınca konak fiyatları da 5 milyon avronun üstüne çıkmaya başladı.
Üç yeni konak daha satın aldıklarını belirten Alp, “Bunları yaklaşık 5 milyon avroya renove edeceğiz. Bölgede sadece Türk işadamları değil Avrupalı, Rus ve ABD’li yatırımcılar da konak sahibi olmak için harekete geçti. Biz bölgeye 50 milyon euro yatırdık. Geri dönüşü de çok iyi oldu. Alp Paşa Butik Oteli’nin bir halkasını da geçtiğimiz yıl Hollanda Amsterdam’da açtık. Ama şimdiki planımızda özellikle İstanbul’da Sultanahmet ve Taksim’de butik otel açmak var. İstanbul’da yer bulamazsak İsveç, Belçika ve Hollanda’da da zincir oluşturmak için otel arayışındayız” diye konuştu.

Yılda 10 bin misafir
Antalya’daki otellerinde yılda 10 bin misafir ağırladıklarını belirten Alp, “Otelimizin doluluğu yüzde 95’lerde. Otelimizde misafirlerin kalış süresi 7-15 gün arasında. Oda fiyatlarımız da 100-300 avro arasında değişiyor” dedi.
Alp, Antalya’daki zengin emekli müşterileri sayesinde ‘konut’ işine de girdiklerini kaydetti. Avrupalı turistlerden bu konuda büyük talep gördüğünü vurgulayan Mehmet Alp şunları söyledi: “Kepez’de 125 villalık yatırımımız sürüyor. Ön talepler çok güçlü geldi. Burada villa fiyatları 350 bin eurodan başlıyor.” (Radikal)