'Kalite'de büyük ödül Bilim İlaç'ın

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 'Ulusal Kalite Ödülü' töreninde, 'İşletmeler kategorilerinde' Ulusal Kalite Büyük Ödülü'nü...

İSTANBUL - Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 'Ulusal Kalite Ödülü' töreninde, 'İşletmeler kategorilerinde' Ulusal Kalite Büyük Ödülü'nü Bilim İlaç A.Ş, Ulusal Kalite Başarı Ödülünü ise TNT Express kazandı. Bilim İlaç A.Ş. ve TNT Express ödüllerini, Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder ile KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök'ün elinden aldı.
Ödülün, çalışanları ve yöneticileriyle Bilim İlaç ailesinin başarısı olduğunu vurgulayan Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş, şunları söyledi: "Türkiye'de, Toplam Kalite Yönetimi'ni en iyi yapan firmalar arasına girdik. Toplam Kalite alanında Avrupa'nın en iyileri arasında üst sıralara çıkmak istiyoruz. Hedefimiz, 2009'dan itibaren Avrupa pazarlarında uluslararası eşdeğer ilaç üreticileriyle rekabet etmek ve küresel bir ilaç firması olmaktır."
180 kuruluş başvurdu
Ulusal Kalite Ödülleri'nin, Türkiye'nin kalite alanındaki en büyük etkinliği olduğunu belirten Kalite Ödülü Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ali Rıza Kaylan ise "Ulusal Kalite Ödülleri, ülkemizde kalite bilinçlenmesinin artması ve toplam kalite yönetim felsefesinin yaygınlaştırılmasında önemli rol oynamaktadır" dedi. Ulusal Kalite Ödülü'ne Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nın Avrupa Kalite Ödülü'nde kullandığı 'Mükemmellik Modeli' kriterlerinin esas alındığını ifade eden Kaylan, "Geçen 14 yılda, ödül sürecine 180 kuruluş başvurmuştur. Şimdiye kadar 23 başarı, 16 büyük olmak üzere toplam 39 ödül verildi" diye konuştu. Kaylan, Türkiye'nin İngiltere'den sonra Avrupa Kalite Büyük Ödülü'nü en fazla kazanan ülke olduğunu da vurguladı.
Büyük ödülü alan Bilim İlaç, 1953 yılında faaliyetine başladı. 1974'de Bilfar Holding çatısı altına girdi. Üretim kapasitesi 160 milyon kutu olan şirketin pazarda 156 farklı formda, 61 adet ürünü bulunuyor. Bilim İlaç, 2006'nın ilk yarısında ciro bazında beşinci konumda.