Kaliteli fındığa brüt 7.45 YTL

Fiskobirlik, fındık alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre, 2005 ürünü Giresun kalite tombul kabuklu fındığın alım avans fiyatı brüt 7.45 YTL-net 6.70 YTL, yüzde 50 randımanlı kuru değirmenlik levant kalite...

GİRESUN - Fiskobirlik, fındık alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre, 2005 ürünü Giresun kalite tombul kabuklu fındığın alım avans fiyatı brüt 7.45 YTL-net 6.70 YTL, yüzde 50 randımanlı kuru değirmenlik levant kalite tombul kabuklu fındığın alım avans fiyatı brüt 7.05 YTL-net 6.34 YTL, tüm bölgelerde sivri ve kara kabuklu fındığın alım fiyatı ise brüt 6.90 YTL-net 6.20 YTL olarak belirlendi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem, "Fiskobirlik sadece ortaklarının değil, tüm fındık üreticilerinin çıkarlarını koruma yönünde önceki yıllarda gösterdiği etkinliği, 2005 için de artırarak sürdürmenin gayreti içinde olacak" diye konuştu.
Erdem ayrıca, ürün bedellerinin peşin ödenmesine, bu fiyatlara 1 Ekim'den itibaren her ay, piyasa şartlarına göre 'ilave fiyat farkı' uygulanmasına, kooperatif ortaklarından emanet olarak da 2005 ürünü kabuklu fındık alınmasına, emanet fındık bedellerinin serbest piyasada işlem gören fiyatlar dikkate alınarak ödenmesine, piyasa fiyatları Fiskobirlik'in uyguladığı fiyatların altına düştüğünde Fiskobirlik fiyatlarından ödemelerin yapılmasına, tüm kooperatiflerde fındık alımına 22 Ağustos günü başlanmasına, birliğin bu yıl uygulayacağı aylık kademeli fiyat politikasıyla emanet fındık alımı konularında üreticilerin nezdinde gerekli aydınlatıcı ve açıklayıcı çalışmalarda bulunulmasına karar verildiğini belirtti.