Kalkınma Siirt'ten başlıyor

Doğan Yayın Holding (DYH) bünyesindeki medya şirketlerinin katılımı, ticaret ve sanayi odalarının desteğiyle 'Marka Güçtür' temasıyla düzenlenen Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın 17'ncisi Siirt'te yapıldı.

SİİRT - Doğan Yayın Holding (DYH) bünyesindeki medya şirketlerinin katılımı, ticaret ve sanayi odalarının desteğiyle 'Marka Güçtür' temasıyla düzenlenen Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın 17'ncisi Siirt'te yapıldı. Burada bir konuşma yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır, Batman ve Siirt'i içine alan entegre kırsal kalkınma projesi hazırladıklarını söyledi.
Eker, DYH'nin Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın ikincisine katıldığını hatırlattı. Toplantıların konseptini oluşturan 'Bir ülke sahip olduğu markalar kadar zengindir' sözünün gerçekten ülkenin kaynaklarının harekete geçirilmesi ve değerlendirilmesi için önemli olduğunu belirten Eker, şunları söyledi:
'Bu işe 280 milyon YTL ayırdık'
"Bu bölgedede tarım ve hayvancılık doğal olarak sahip olduğumuz kaynaklar. Bu yıl harcanmak üzere tarımsal destekleme bütçemizden bu iş için 280 milyon YTL ayırdık. Kırsal alanda tarım ve hayvancılığın altyapısına dair projelerin yüzde 50'sini bakanlık olarak hibe yoluyla destekliyoruz. Doğu ve Güneydoğu ,Türkiye'nin yüzde 57 mera alanına sahip. Ama bir projelendirme eksikliğinden pazarlama boyutu ihmal edildiği için burada doğan hayvanlar batı bölgelerine gönderiliyor. Bunun önüne geçmek için bir proje hazırladık. Siirt de buna dahil. Tarım kredi kooperatifi sözleşmeli üretimiyle çiftçilere en az 15 baş için besicilik materyalleri temin edilecek."
Eker, Güneydoğu'da bugüne kadar hiç entegre kırsal kalkınma projesinin hayata geçirilmediğini belirtirken de, "Diyarbakır, Batman ve Siirt'i içine alan bir entegre kırsal kalkınma projesi hazırladık. Bunu da Uluslararası Kırsal Kalkınma Fonu'yla müşterek yapıyoruz. Başlangıç itibarıyla 50 milyon dolarlık entegre kırsal kalkınma projesidir. Bu proje yılbaşından itibaren hayata geçirilecek" dedi.
Yalçındağ: İlginin artırılması gerek
DYH İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da, 2004'te başlattıkları Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nı bugüne kadar 16 ilde yaptıklarını hatırlattı. Yalçındağ şöyle dedi:
"Anadolu'daki Avrupa toplantıları, 'Bir ülke sahip olduğu markalar kadar zengindir' sözüne olan inancımızla başladı. Sadece inanmak yetmez. Ülkemizin her kurum ve kuruluşu bu süreçte üzerine düşen sorumlulukları bilmeli. Siirt yatırımı ve desteği fazlasıyla hak ediyor. Tek ihtiyaç yatırımcıların buraya ilgilerinin artırılması ve teşvik edilmesi. Biz, medya grubumuzun temsilcileriyle buradayız ve Siirt'in markalaşma sürecinde üzerimize düşeni yerine getireceğimiz sözünü buradan veriyoruz."
'Zivzik narı teşvik edilecek'
Siirt'in 'zivzik' narını destekleyeceklerini açıklayan Mehdi Eker, şunları söyledi:
"Siirt'in fıstığı, tiftik battaniyesi markadır. Ben bunlara bir marka daha ilave ediyorum. O da Siirt'in zivzik narıdır. Eğer insanların ihtiyaçlarını iyi tespit edip o ihtiyaçları gidermeye yönelik ürünler sunarsanız o marka olur. Bugün Atatürk Orman Çiftliği nar bulamıyor. İthalat için beni sıkıştırıyor. Siirt'te 'zivzik narı' yetiştiricilerine dönüm başına 300 YTL destekleme vereceğiz. Bu da hemen hemen maliyetini karşılıyor. Biz kendi değerlerimizi markalaştırırsak büyük sorunları çözeriz."