Kallas: Yardımı kullanmak için destek veririz

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, Türkiye'nin AB mali yardımlarını 'doğru düzgün' kullanamadığını belirtirken, "Çünkü bunun için iyi projeler üretilemiyor.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, Türkiye'nin AB mali yardımlarını 'doğru düzgün' kullanamadığını belirtirken, "Çünkü bunun için iyi projeler üretilemiyor. Ayrıca, parayı
iyi değerlendirecek kaliteli elemanlara da sahip değilsiniz" diye konuştu. Kallas, Türkiye'nin bu sorunu aşması için AB Komisyonu'nun gerekli desteği sağlayacağını kaydetti.
Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Kallas, Başmüzakereci Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Siim Kallas, görüşmeler öncesinde özellikle ekonomik ve mali işbirliği üzerine değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.
Siim Kallas, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye 2006 yılı için 500 milyon avroluk hibe öngördüğüne dikkat çekti ve Türkiye'nin bu yardımı bütünüyle kullanacak kapasiteye sahip olmadığını söyledi. "Tabii ki, Türkiye bu parayı gerekli yerlerde kullanamazsa AB'ye parayı geri ödemek zorunda değil" diyen Kallas, paranın iyi projelerde değerlendirilmesinin AB için büyük önem taşıdığını söyledi.
Reformda yavaşlama
Avrupa Birliği hibelerinin değerlendirilmesi noktasında kaliteli eleman sıkıntısının en büyük problem olduğunu belirten Kallas, bu elemanların ekonomi ve AB ile ilgili tüm birimlerde varolması gerektiğini anlattı. "Aynı sorunu diğer aday ülkeler de yaşıyor" diyen Kallas, diğerlerinin bu sorunu aşmak için Avrupa Birliği'yle işbirliğini artırdığına dikkat çekti.
Türkiye'de reform sürecinde yavaşlama olduğuna ilişkin eleştirilerin yerinde olduğunu anlatan Kallas, "Bunu söylerken Türkiye'yi motive etmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin eleştirileri doğru değerlendirip, yapıcı hareket etmesinde fayda var" diye konuştu.
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın aynı zamanda ekonomiden sorumlu bakan olduğunun hatırlatılması üzerine Kallas, "Yorum yapmak istemem. Ama Türkiye'nin müzakere heyetinin profesyonelliğini takdir ediyoruz. Ekip, tüm çabasını ortaya koyuyor" dedi.Üye ülkelerin büyüme hızı artacak
AB Komisyonu, Avrupa ekonomisinin motor gücü Almanya'daki toparlanmanın da etkisiyle 2005'te yüzde 1.6 büyüyen Birlik ekonomisinin, bu yıl performansını yüzde 2.3'e yükselteceğini açıkladı. 2006 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu'nu yayımlayan AB Komisyonu, büyümeyi hızlandıracak diğer önemli nedenler arasında yatırımlardaki hızlı artışı ve dış talebi belirleyen küresel ekonominin gücünü gösterdi. AB Komisyonu'na göre geçen yıl sadece yüzde 1,3 büyüyebilen ortak para avro ülkeleri ise 2006'da AB ortalamasının altında kalsa da yüzde 2.1 büyüme gerçekleştirebilecek. Rapora göre, 2007 yılında AB'nin büyüme oranı yüzde 2,2'ye ve avro ülkelerinin büyüme oranı yüzde 1,8'e gerileyecek.
Ekonomik ve parasal işlerden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Joaquin Almunia, hem avro kullanan ülkelerin hem tüm AB üyelerinin bu yıl daha güçlü büyümelerini beklediklerini kaydederek "Fakat bu yeterli değil. Bazı ülkeler potansiyellerinin çok altında kalıyor. Avrupa reform yoluna girmeli, bütçe dengesizliklerini düzeltmeli, Ar-Ge, inovasyon ve eğitim harcamalarını artırmalı. Sadece bu sayede işsizlik oranını aşağılara çekebiliriz" dedi.
Rekor Estonya'nın
AB'nin bahar ekonomik tahminler raporuna göre, bu yıl Birlik ortalamasının üzerinde büyüyecek ülkeler Estonya (yüzde 8,9), Letonya (yüzde 8,5), Litvanya (yüzde 6,5), Slovakya (yüzde 6,1), Çek Cumhuriyeti (yüzde 5,3), İrlanda (yüzde 4,9), Macaristan (yüzde 4,6), Polonya (yüzde 4,5), Lüksemburg (yüzde 4,4), Slovenya (yüzde 4,3), Kıbrıs Rum Kesimi (yüzde 3,8), Finlandiya (yüzde 3,6), Yunanistan (yüzde 3,5), İsveç (yüzde 3,4), Danimarka (yüzde 3,2), İspanya (yüzde 3,1), Hollanda (yüzde 2,6), Avusturya (yüzde 2,5) ve İngiltere (yüzde 2,4) şeklinde sıralandı.
Birlik ortalamasında ya da altında büyüyecek olan ülkeler ise Belçika (yüzde 2,3), Fransa (yüzde 1,9), Almanya ve Malta (yüzde 1,7'şer), İtalya (yüzde 1,3) ve Portekiz (yüzde 0,9) olarak belirlendi. Rapora göre, Malta dışında 2004 yılında katılan 10 yeni üye AB ortalamasının oldukça üzerinde büyüyecek.