Kalsiyumlu ekmek 40 Krş

Kalsiyumlu ekmek 40 Krş
Kalsiyumlu ekmek 40 Krş
Çocukların kemik gelişimini desteklemek, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek amacıyla üretilen 40 kuruşluk 'kalsiyumlu ekmek' 10 gün sonra satışta
JALE MÜMİNOĞLUANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, Ankara Üniversitesi iş birliğiyle, çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek amacıyla "kalsiyumlu ekmek" üretti.


Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her üründe önceliklerinin, sağlığa katkıda bulunmak olduğunu söyledi.


Fındıklı ekmek, çeşnibahar gibi ürünlerle çeşit zenginliğine ulaştıklarını dile getiren İlkbahar, ekmek çeşidinde 12. tür olan kalsiyumlu ekmeğin sevilerek tüketilmesini umduklarını ifade etti.


Fabrikalarının, en hijyen, en kaliteli ve en sağlıklı ekmeği ürettiğini belirten İlkbahar, üretim kalitesinde yurt içi ve yurt dışından örnek alındığını kaydetti.


İlkbahar, Halk Ekmek Fabrikası’nın, Ankara Üniversitesi iş birliğiyle, çocuklarda kemik gelişimini destekleme, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek amacıyla "kalsiyumlu ekmek" üretimine geçtiğini bildirdi.


Daha önce Hacettepe Üniversitesi ile "tıbbi ekmek" üretimi konusunda işbirliği yaptıklarını, Ankara Üniversitesi ile "çeşnibahar ekmeği" çıkardıklarını hatırlatan İlkbahar, "Bu kez de yine aynı üniversitenin katkısıyla kemik sağlığı için kalsiyumlu ekmek çıkarmaya başladık. Deneme üretimlerimiz başladı. 10 gün içinde de satışlara başlamayı planlıyoruz" diye konuştu.


İlkbahar, 250 gramlık ekmeğin 40 kuruştan satılacağını bildirdi. İlk kurulduğu dönemlerde Halk Ekmek Fabrikası’nın 200 bin ekmek üretme kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan İlkbahar, fabrikanın dünya standartlarında 1 milyon 500 bin ekmek ürettiğini belirtti. Halk ekmeğin fiyatının düşük olmasının, piyasadaki ekmek fiyatlarında dengeyi sağlayarak, ucuza ekmek yenmesini sağladığını ifade eden İlkbahar, bünyelerinde oluşturdukları Ar-Ge birimiyle üniversitelerde, öğretim görevlileriyle daima çalışmalar yaptıklarını söyledi. İlkbahar, ürettikleri ekmeklerin satışında ve kalitesinde yakaladıkları başarıda, üniversitelerden aldıkları desteğin rolü bulunduğunu kaydetti.


Teknolojinin son ürünleri ile donatılan fabrikada, her türlü danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin karşılıksız olarak fırıncılara ve öğrencilere sunulduğunu belirten İlkbahar, ekmekte bir standardın oluşmasını sağlayarak, kaliteli ve sağlıklı üretimi amaçladıklarını anlattı.


Üretilen ekmekler arasında 820 bin satışla en çok 300 gramlık normal ekmeğin başı çektiğini bildiren İlkbahar, onu 23 bin ile kepekli ekmeğin, 10 bin ile köy ekmeğinin izlediğini söyledi. İlkbahar, Cabata ekmeğin 5 bin, tıbbi ekmeğin 2 bin, çeşnibahar ekmeğinin 820 satış grafiğine sahip olduğunu ifade etti.


"250 GRAM EKMEKTE 600 MİLİGRAM KALSİYUM"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlker Durak da, çocuk ve yaşlıların kemik sağlığı için kalsiyuma gereksinim duyduklarını söyledi.


Bazı batılı ülkelerde de "kalsiyumlu ekmek" üretimi yapıldığını ifada eden Prof. Dr. Durak, üretimine katkı sağladıkları 250 gram ekmekte 600 miligram kalsiyum olduğunu bildirdi.


Günlük kalsiyum gereksinimin yaşa, cinsiyete göre farklılık gösterdiğini anlatan Prof. Dr Durak, "Kalsiyum desteği kemik erimesi için önemlidir. Tek başına kalsiyum desteği yeterli olmayabilir. İleri derecede kalsiyum rahatsızlıkları için bin 200 miligram, daha hafif rahatsızlıklar için 300 miligram kalsiyuma vücut gereksinim duyar" diye konuştu.


Kalsiyumlu ekmekte kalsiyum ve kemik yapısını destekleyici magnezyum, çinko gibi minerallerin yer aldığını bildiren Prof. Dr. Durak, ayrıca sebze-meyve özleri ve baharatın yer aldığını söyledi.


"Yeni ürettiğimiz ekmeğe bazı vitaminler de katılmak suretiyle kemik sağlının korunması hedefleniyor" diyen Durak, ekmeğin, besleyici özelliği yüksek yulaf ve arpa unundan imal edildiğini sözlerine ekledi.

bigPara.com