Kamışlı, 'Sakıpağa yoğurdu'nu istedi

Şevket Sabancı, çocukları Emine Sabancı Kamışlı ile Ali Sabancı'nın kurduğu Esas Holding, amcaları Sakıp Sabancı'nın lakabı 'Sakıpağa'yı marka olarak kullanan İzmirli Sakıpağa Yoğurt'u almak için görüşmelere başladı.
Haber: NECLA YILMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Şevket Sabancı, çocukları Emine Sabancı Kamışlı ile Ali Sabancı'nın kurduğu Esas Holding, amcaları Sakıp Sabancı'nın lakabı 'Sakıpağa'yı marka olarak kullanan İzmirli Sakıpağa Yoğurt'u almak için görüşmelere başladı. 2003 yılında Çoban Yoğurt'u alan Esas, raf ömrü kısa olması nedeniyle yoğurtta yerel markalarla büyümeyi benimsemişti. Edinilen bilgiye göre Esas Holding, hedef doğrultusunda Sakıp Sabancı'nın lakabını taşıyan İzmirli Sakıpağa Yoğurt'u satın almak üzere harekete geçti. İki firmanın bir süredir görüştüğü ve anlaşmak üzere olduğu belirtiliyor. 1923'te Türkiye'ye gelen Yoğurtçu Sakıp Bey'in kurduğu Sakıpağa, üretimini Türkeli beldesindeki tesisinde sürdürüyor.
'Arayış içindeyiz'
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Emine Sabancı Kamışlı, "Esas Holding 2003'te Çoban yoğurtlarını almıştı. Şu anki hedefimiz öncelikle Çoban'ı büyütmek olmakla beraber, Esas Holding yatırımcı kimliğiyle bulunduğu veya bulunmak isteyeceği her sektördeki oyuncularla ortaklık arayışını sürdürmektedir" dedi.
Kamışlı geçtiğimiz aralık ayında yaptığı açıklamada Çoban markasını ulusal marka yapmayı planlamadıklarını ve bunun yerine satın alabilecekleri veya üretim yapabilecekleri yerel markalar aradıklarını söylemişti.