'Kamu ağırlığı azaltılmalı'

Doğan Yayın Holding (DYH) bünyesindeki medya şirketlerinin katılımı, Ticaret ve Sanayi Odaları'nın desteğiyle 'Marka güçtür' temasıyla düzenlenen Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın 12'ncisi Erzurum'da gerçekleştirildi.

ERZURUM - Doğan Yayın Holding (DYH) bünyesindeki medya şirketlerinin katılımı, Ticaret ve Sanayi Odaları'nın desteğiyle 'Marka güçtür' temasıyla düzenlenen Anadolu'daki Avrupa Toplantıları'nın 12'ncisi Erzurum'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yüzde 55'lik hissesi 6 milyar 550 milyon dolara satılan Türk Telekom'un kasasından 2 milyar dolar aldıklarını söyledi. Böylelikle Telekom'un gerçek değerinin 14 milyar dolar olduğunu belirten Yıldırım, bu zamana kadar şirketle ilgili ciddi anlamda hiç özelleştirme girişiminin yapılmadığını dile getirdi. Bakan Yıldırım, şunları söyledi: 'Sadece 2000 yılında bir ihale kararı var. Ona da teklif veren olmamış. Yıl 1995 Türk Telekom'un telefonu, postanesi var. Tam bir tekel yani zirvede. Sonra yavaş yavaş aşağıya inmeye başlıyor. Neden? Postayı ayırıyorsun, sonra cep telefonu... İnternet sağlayıcılar piyasaya çıkıyor, 2004'te tekeli kalkıyor, uyduyu ayırmışız, kabloyu ayırmışız... Türk Telekom'un tabiatıyla 1995'teki değerini ve gücünü koruyamaz."
'Değeri 14 milyar dolar'
Bakan Yıldırım, kısa süre önce 'Telekom 2 milyar dolar etmez' diyen insanlar olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çok yaygın kanaatten bugün 12 milyar doları aşan hisse devri gerçekleşecek. Aslında satış bedeli 14 milyar dolardır. Geçen sene abone ve operatörlerden uzlaşma yoluyla 2 milyar dolar aldık. Faiz geliri olarak 4 milyar dolarlık ilave kaynak da şirket içinde üretildi."
Özelleştirmenin artık Türkiye'nin gündeminde çok fazla durmaması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Eğer kaynakları kamunun elinde tutarsak ekonomide büyümeyi sağlayamayız. Kamu bundan süratle vazgeçmelidir" dedi.
Yalçındağ: Tek ihtiyacımız cesaret
Toplantıda konuşan Doğan Yayın Holding Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Anadolu'daki yolculuğa 'Bir ülke sahip olduğu markalar kadar zengindir' sözünden hareket ederek başladıklarını söyledi. Yalçındağ, Türkiye'nin gelişip büyüdüğünü, dünyada gerçekten önemli bir güç olmaya başladığını belirterek, "Tek ihtiyacımız Anadolu'da sanayicimize sahip olduğu gücü hatırlatmak. 'Sahip olduğunuz gücün farkında mısınız?' diye sormak için geldik. Tek ihtiyacımız cesaret" dedi. Yalçındağ şunları kaydetti:
"Anadolu'da yıllardır Avrupa'yı aratmayacak yatırım yapan ve dünya pazarlarında başarılar elde eden Türk sanayicilerinin deneyim, ve bilgilerini paylaşma platformları oluşturuyoruz, bugün burada olduğu gibi. Hepimizin gördüğü gibi Türkiye gelişiyor, dünyada gerçekten önemli bir güç olmaya başladı. Bu süreçte sadece birkaç büyük vilayetle bu yarışta önlerde yer almamız zor. Türkiye'nin tüm illeriyle bu yarışta koşması lazım. Anadolu'nun topyekün harekete geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Anadolu'da birçok kuruluşumuz var ki, bizler Türkiye'de adını duymamış ama onlar dünya ve Avrupa'da büyük başarılara imza atmışlar, dünya standartlarında üretim yapıyorlar ve uluslararası pazarlarda rekabet ediyorlar. Anadoludaki bu kuruluşlarımızı önce tanımak, sonra da tanıtmak hedefiyle aranızdayız. Unutmayalım ki, markalar bir ülkenin bağrından doğarlar."