Kamu bankaya 'vakıf' oldu

Kamu bankaya 'vakıf' oldu
Kamu bankaya 'vakıf' oldu

Kalkan, hukuki statünün netleşeceğini ve güçlü bir sermayedarın olacağını söyledi.

Hazine, özel tertip menkul kıymet ihracı karşılığında Vakıflar Genel Müdürlü'nün Vakıfbank'taki hisselerini devralacak.

Vakıfbank ’ta, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) ait olan yüzde 58,5 oranındaki hisse Hazine’ye devrediliyor. 2015 yılında 1000 şube ve Türkiye’nin en büyük dört bankasından biri olmayı hedeflediklerini belirten Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, hisse devriyle birlikte vakıfların sürekli bir getiriye sahip olacağını, bankanın stratejik hedefleri doğrultusunda büyümesini sürdüreceğini, Hazine’nin de bankanın büyümesiyle, kazanan taraflardan biri olacağını söyledi. Yılbaşına kadar tamamlanması beklenen devirle birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün temsil ve idare edeceği bir fon oluşturulması ve bu fon ile beraber vakıfların kuruluş senetlerinde yer alan amaçlarını yerine getirmelerini sağlayacak sürekli bir gelir elde etmesi amaçlanıyor. Hazine’nin, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bu hisseler karşılığında özel tertip menkul kıymet ihraç etmesi planlanıyor.

Ortaklık netleşecek
Bankanın ortaklık yapısı ile hukuki statüsündeki belirsizliklerin ortadan kaldırılacağına ve bankanın büyüme stratejisine uygun güçlü bir sermaye yapısına kavuşacağına dikkat çeken Kalkan, “Hisse devriyle birlikte bankamız sağlam, güçlü ve kolay anlaşılır bir ortaklık yapısına kavuşarak uluslararası piyasalarda kredibilite artışı sağlayacak” diye konuştu.

Halka açıklık arttırılacak
Mevcut ortaklık yapısını yabancılara anlatmakta zorlandıklarını ifade eden Kalkan, sandığın sahip olduğu yüzde 16,1’lik hissenin de Hazine’ye satılabileceğini ifade etti. Hisse devri ile birlikte hukuki statünün de netleşeceğini kaydeden Kalkan, bankanın uzun vadeli büyüme stratejisinin doğurduğu ihtiyaçlara dikkat çekerek, “Bundan sonra daha güçlü bir sermayedara ihtiyacımız olacak” dedi. Hazine’nin, hisseleri, değeri karşılığında alacağının altını çizen Kalkan, bugünkü rakamlarla 5.8 milyar lira ödeneceğini söyledi. Kalkan, hisse devirlerinin ardından bankanın halka açıklık oranının yükseltileceğini söyledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Türkiye

  ,

  Vakıfbank

  ,

  lira

  ,

  kuruluş

  ,

  hisse

  ,

  2015