Kamu borçlarının yapılandırılmasında umut veren eğilim

Kamu borçlarının yapılandırılmasında umut veren eğilim
Kamu borçlarının yapılandırılmasında umut veren eğilim
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında kapsamın oldukça geniş tutulmasına yönelik bir eğilimin bulunduğunu söyledi.

Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 74 sayfadan oluşan ve tabloların da yer aldığı 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının sunumunu 1,5 saatte yaptı. Sunumun ardından Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çalışmaya son şeklinin henüz verilmediğine işaret eden Şimşek, kapsamın oldukça geniş tutulmasına yönelik bir eğilimin bulunduğunu belirtti. Şimşek, “Yazılan rakamlar; özellikle sosyal güvenlik alacakları boyutuyla biraz gerçekçi olmayan rakamlardır. Kağıt üzerinde muhtemelen doğru rakamlardır ama tahsil edilebilir alacağı baz oluşturması anlamında yüksek rakamlar” dedi.

Kısa sürede ayrıntılar belli olacak 
Bakan Şimşek, bu hafta içerisinde yapılacak bir-iki toplantı sonrasında çalışmanın son şeklini alacağını ifade etti. Bir gazetecinin, “Kapsam tartışması mı yoksa taksitlendirmeyle ilgili mi bir tartışma var, neden son şekli verilemiyor?” sorusuna Şimşek, “Genele ilişkin çalışma bitince, sizinle paylaşalım, o detaylara giremem” karşılığını verdi. Şimşek, mükellefleri, yapılandırmaya gittiklerinde başlangıç tarihinin, tasarının yasalaştığı tarih olmayacağı şeklinde uyardıklarını belirtti. (aa)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    TBMM