Kamu emekçilerinin toplu sözleşmelerinde anlaşma sağlandı!

Kamu emekçilerinin toplu sözleşmelerinde anlaşma sağlandı!
Kamu emekçilerinin toplu sözleşmelerinde anlaşma sağlandı!
Memurlarla hükümet arasındaki zam pazarlığı görüşmelerinde anlaşma sağlandı: 2016 yılı için 6+5, 2017 yılı için ise 3+4...

RADİKAL-Hükümet ile memur sendikaları arasında yapılan toplu sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Buna göre, 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 zam olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Anlaşmayı ve zam oranlarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sürecin anlaşmayla sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Zam oranları memur emeklilerine de aynen uygulanacak. 

Çelik şöyle konuştu: "3. Toplu sözleşme görüşmelerinin sonuna geldik. 5 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren süreci geride bıraktık. 20 gündür sendika ve konfederasyon temsilcileriyle gerçekleştirilen süreçte anlaşmaya vardık. Toplamda 169 konuda mutabakat sağlandı. Bu kazanımların tüm kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum.  2016 yılının ilk altı ayında yüzde 6 ikinci altı ayında yüzde 5 olamak üzere yüzde 11,3  artış sağlanmıştır. 2017 için yüzde 3+4 zam sağlanmıştır.

Zammın açıklanmasının ardından Memur Sen Başkanı Ali Yalçın ile KESK Başkanı Lami Özgen el sıkıştı.

MAAŞ ARTIŞLARINDAN KAMU EMEKLİLERİ DE YARARLANACAK

Bu artışların yanı sıra enflasyon farkları da kamu çalışanlarına ödenecektir. 1 milyon 825 bin kamu emeklisi de bu maaş artışından yararlanacak. Kamu emekçilerine bir müjde daha var. 2015 yılının Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarında yapacağımız düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak. Yeni emekli olacak memurların ikramiyelerinde 3 bin 765 TL artış olacaktır."

Toplu sözleşme görüşmelerinde yan haklara ilişkin de açıklama yapan Bakan Çelik şunları söyledi:

*Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verildi.

*850 bin öğretmenimize aylık bürüt 98 TL’ye kadar 2017 yılında da 140 TL’ye kadar nöbet ödenecek.

*Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.

*Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline taban oranı artırıldı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı.

*Başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak.

*4C kapmasında çalışan memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme kadro için çalışma yapılacak. 4c’lilere 150 TL ek ödeme

*Yurtdışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacaktır.

 *Mimar mühendis koruma güvenliği ilave artış

*Tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla çalışma ücreti verilecek.

*Cuma günleri ibadet tatili çalışması yapılacaktır.

Memurların zam pazarlığı başladı

Özgen toplu sözleşmenin sonuçlarına tepki gösterdi.

MEMURLARA CUMA NAMAZI TATİLİ 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik cuma günleri memura ibadet tatili için çalışma yapılacağını söyledi.Memur-Sen, kamu görevlilerinin cuma namazı konusunda taleplere karşılamak için toplu sözleşme tekliflerine, namazı vakti izin süresi konusunu eklemişti. Teklif, kamu görevlilerinin günlük çalışmaya ara verme süresinin günleri için, Namazı vaktini de içine alacak şekilde 2 saat olarak uygulanmasını içeriyor.

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası üyesi bir grup zam oranlarını 'Nasreddin Hoca'yla protesto etti. Grup Nasreddin Hoca'nın 'Şimdi kuşa benzedin' isimli fıkrasından bir piyes sergiledi.

 

bigPara.com