Kamu işçilerinde toplu sözleşme kördüğüm oldu, top Erdoğan'da

Kamu işçilerinde toplu sözleşme kördüğüm oldu, top Erdoğan'da
Kamu işçilerinde toplu sözleşme kördüğüm oldu, top Erdoğan'da

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı (sağda) ve Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, toplu iş sözleşmesi görüşmeleri konusunda toplantı yapmıştı. FOTOĞRAF: MEHMET KAMAN /AA

Türk -İş yüzde 20 zam isteğini, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya kabul ettiremedi. Konu yarın Başbakan Erdoğan ile yapılacak toplantıda görüşülecek. Anlaşma olmazsa 'işyeri önünde oturma ve işyerini terk etmeme' gibi eylemler başlayacak

ANKARA - Kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürütmekle görevli Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-İş arasında altı ayı aşkın bir süredir devam eden ve kamuda binlerce işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Türk-İş yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Başbakan Erdoğan ile gerçekleştirilecek görüşmeden sonuç elde edilmezse konfederasyon, ‘sabah işyerleri önünde oturma, işyerlerini terk etmeme’ gibi bir dizi eyleme gidecek. 

İşçi yüzde 20 zam istiyor
Türk-İş, çeşitli nedenlerle işçi ücretlerinde yaşanan kayıpları dikkate alarak, düşük ücretlere iyileştirme ve toplu sözleşmenin birinci yılında yüzde 20 zam istiyor. Hükümet ise düşük ücretlere 25 TL iyileştirme ve toplu sözleşmenin birinci yılı için yüzde 3+3 zam öneriyor. Söz konusu talepler dün bir kez daha kamu kesimi sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Türk-iş heyeti tarafından masaya yatırıldı. Ancak görüşmelerden olumlu sonuç alınamadı.
Kumlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, üç aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerden sonuç çıkmadığını, Türk-İş’e bağlı sendikalardan bir kısmının grev kararı aldığını ve grev ilanlarını astığını, grev yasağı bulunanların Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldiğini ifade etti. Kumlu, “Müzakereler şu anda bitmiş durumda. Her şey hükümet tarafından verilecek ücret zamlarına kilitlendi. Onun için üyelerimiz bizden dört gözle mesaj bekliyorlar” diye konuştu. 

‘Erdoğan’dan umutluyuz’
Kumlu, sendika üyelerinden çarşamba günü Başbakan Erdoğan’la yapacakları görüşme sonrası kamuoyuyla paylaşacakları mesajları dikkatle izlemelerini talep etti. Toplu iş sözleşmelerinin masada bitirilmesinden yana olduklarını dile getiren Kumlu, “Sayın Başbakan’la çarşamba günü bu sözleşmeleri masa başında bitiririz, diye düşünüyorum” dedi. Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu işi masada bitirmek için çaba göstereceğine inandıklarını söyledi.
Türk-İş bünyesinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürütmekle görevlendirilen Kamu Kesimi Koordinasyon Kurulu’nun aldığı karar gereği yapılacak görüşmede anlaşma sağlanamaması halinde Türk-İş, bir dizi eylem ve etkinliği hayata geçirecek. Değerlendirilen eylem şekilleri arasında ‘sabah işyerleri önünde oturma, işyerlerini terk etmeme, tüm illerde AKP örgütlerine kitlesel ziyarette bulunma ve Ankara’da miting yapma’ yer alıyor. Eylemlerin şekli ve takvimi, koordinasyon kurulu tarafından netleştirilecek ve kamuoyuna açıklanacak. (Radikal)

Türk-İş veto istedi
Türk-İş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den, ‘İş Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u veto etmesini istedi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, TBMM’de kabul edilen yasayla ilgili Gül’e gönderdiği mektupta yasanın tekrar görüşülmesi için TBMM’ye gönderilmesi talebinde bulundu. Mektupta, özel istihdam büroları ile ilgili konunun, Üçlü Danışma Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında üç işçi konfederasyonun da konuyla ilgili olumsuz görüş bildirdiği anımsatılırken, buna karşın, konunun ertesi gün aceleyle TBMM’ye getirildiği ve kanunun kabul edildiğinin altı çizildi. 

‘Kiralama yetkisi istihdamı artırmayacak’
Mektupta, özel istihdam bürolarına verilen istihdam ettiği işçileri kiralama yetkisinin, istihdamı artırmayacağı, çalışma barışını bozacağı ve işçilerin güvencesiz bir ortamda insan onuruna yakışmayan bir ücret düzeyinde çalıştırılmalarına neden olacağı savunularak şunlar vurgulandı:
“İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan düzenlemeler kanunun amacına uygun değil. İşsiz kalmış sigortalı işçilerin işsizlik sigortası fonundan yararlanma koşullarının kolaylaştırılması, işsizlik ödeneğinin süresinin uzatılması ve miktarının yükseltilmesi şeklindeki haklı isteğimiz görmezden gelinmekte ve işsizlik sigortası fonu işverenlere aktarılıyor. İşçi kesiminin onayını almamış, çalışma barışını bozacak ve işçileri tedirgin edecek yasanın 1, 2 ve 3. maddelerinin anayasamızın 104. maddesi uyarınca, tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye gönderilmesini arz ve talep ederiz.” 

Memura temmuzda zamlı maaş: En düşük memur 1218 TL alacak
Memur ve sözleşmeli maaşları yüzde 4.5 artacak. En düşük memur maaşı  1218 liraya yükselecek. Aile ve çocuk yardımıyla birlikte genel müdür maaşındaki artış 195 lira, 13’ün 3’ündeki bir hizmetli maaşındaki artış da 51 lira olacak. 2009 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uyarınca, ilk altı aylık dönemde yüzde 4 oranında zamlanan memur ve sözleşmeli maaşları, ikinci yarıda ise yüzde 4.5 oranında artış görecek.

Bu yarı enflasyon farkı verilmeyecek
Ocak-haziran dönemi tüketici fiyat artışının, altı aylık dönem için yapılan yüzde 4’lük maaş zammının altında kalacak olması nedeniyle, memurlara ikinci yarıya girerken, ayrıca enflasyon farkı verilmeyecek. Bu çerçevede, ikinci yarı zammı Bütçe Kanununda öngörüldüğü gibi yüzde 4.5 olarak uygulanacak.
Ocak-haziranda 0.053505 olan memur maaş katsayısı, 1 Temmuz’dan itibaren 0.05592’ye, taban aylık katsayısı 0.74348’e, yan ödeme katsayısı da 0.01773’e yükselecek. atsayılardaki artış, memur maaşlarına yüzde 4.5 zam olarak yansıyacak. Aynı şekilde KİT’lerde sözleşmeli olarak çalışan personelin ücret tavanı da 2.809 liradan 2.935 liraya çıkacak.

51 TL ile 195 TL arasında zam
KİT’lerde çalışan personelin ücretleri de, bu şekilde ikinci 6 aylık dönemde yüzde 4.5 oranında artış görecek. Yılın ilk yarısında 2 bin 260.05 lira düzeyinde bulunan kıdem tazminatı tavanı da, ikinci yarıda 2 bin 365.16 lira olacak. Yeni katsayılar, aile ve çocuk yardımındaki artışla birlikte memur maaşlarına 51 lira ile 195 lira arasında zam olarak yansıyacak.
Katsayı artışları, ’Evli ve eşi çalışmayan, çocuğu da olan’ devlet memurlarının aile ve çocuk yardımını da artıracak. Halen gösterge rakamı 1.500 olan aile yardımı, yeni katsayı ile 80.26 liradan 83.9 liraya çıkacak. iki çocuk için ödenen çocuk yardımı da 40.1 liradan 41.9 liraya yükselecek. Böylece aile ve çocuk yardımından yararlanan memurlara 120.4 lira yerine 125.8 lira ödeme yapılacak.
Evli, eşi çalışmayan, iki de çocuğu bulunan memurların asgari geçim indirimi de buna göre hesaplanacak. Bu durumdaki memurlarda asgari geçim indiriminin maaşa katkısı 24.97 lira yerine 25.99 lira olacak. Maliye’nin ‘evli, eşi çalışmayan, bu nedenle aile yardımı alan, iki çocuğu için de ayrıca çocuk yardımından yararlanan bir devlet memuru’nu baz alarak yaptığı hesaplamalara göre, yeni katsayılarla 13’ün 3’ündeki bir hizmetlinin ocak-haziran döneminde 1.167 lira olan aylık maaşı, 1 Temmuz’da 1.218 TL’ye çıkacak. 9’un 1’indeki üniversite mezunu bir devlet memurunun da yine aynı göstergelere göre bin 200 TL olan aylık maaşı, yılın ikinci yarısında bin 253 TL olacak. 

Vekil maaşı 10 bin TL’ye dayandı
Böylece hizmetli maaşında 51 lira, 9’un 1’indeki memurun maaşında da 53 lira artış meydana gelecek. 9’un 1’indeki bir öğretmenin bin 391 lira düzeyinde bulunan aylık maaşı, katsayı zamları sonrasında bin 452 liraya yükselirken, genel müdürler de 3.975 lira yerine 4.153 lira maaş alacak. Müsteşar maaşı da 4.351 liradan 4.546 liraya çıkacak.
Milletvekili maaşları da yeni katsayılara bağlı olarak yüzde 4.5 artacak. Yılın ilk yarısında aylık maaşları ortalama 9.469 lira olan vekillere de ikinci yarıda 9.895 lira ödenecek.