Kamu işçisi enflasyona yenildi

İmalat sanayiinde çalışan işçiler de enflasyona yenildi. Sektörde çalışan işçilerin reel kazançlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.6 oranında kayıp yaşadı.

İSTANBUL - İmalat sanayiinde çalışan işçiler de enflasyona yenildi. Sektörde çalışan işçilerin reel kazançlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.6 oranında kayıp yaşadı. Kamu sektöründe çalışanların reel ücretlerindeki gerileme yüzde 3.7'ye kadar çıktı.
Özel sektörde çalışanların reel ücretlerinde ise yüzde 0.4 artış yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), imalat sanayiinde kişi ve saat başına ücret ve kazanç endekslerini açıkladı. Bu yılın ilk üç aylık döneminde üretimde çalışan kişi başına kazanç nominal olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.6 artış gösterdi.
Bu dönemde kamu sektöründe çalışanların nominal kazançlarında yüzde 6.2, özel sektörde ise yüzde 10.6 artış yaşandı. İşçilerin saat başına ortalama ücretleri ise nominal olarak kamuda yüzde 5.6, özel sektörde yüzde 11.5 artış kaydetti. Sektörde üretim dışındaki işlerde çalışanların nominal kazançları ise kamuda yüzde 14.9, özel sektörde yüzde 10.8 artış gösterdi.
Üretim dışındaki işlerde çalışanların nominal kazançlarındaki toplam artış ise yüzde 11.4 olarak hesaplandı. Bu yılın ilk üç aylık dönemi sonunda üretimde çalışan kişi başına reel kazanç yüzde 0.6 azaldı. Kamu sektöründe çalışan işçilerin reel olarak 3.7 oranında kayıp yaşadığı bu dönemde özel sektörde çalışanların reel kazancı ise yüzde 0.4 oranında arttı.