Kamu işçisine 4+4 zam önerildi

Hükümet, kamu işçilerine, birinci ve ikinci altışar ay için yüzde 4'er, üçüncü ve dördüncü altışar aylar için ise toplam yüzde 5 oranında zam önerdi.

ANKARA - Hükümet, kamu işçilerine, birinci ve ikinci altışar ay için yüzde 4'er, üçüncü ve dördüncü altışar aylar için ise toplam yüzde 5 oranında zam önerdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Türk-İş yöneticileri kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri için ikinci kez bir araya geldi. Şahin görüşmenin ardından yaptığı açıklamada daha önce teklifini vermiş olan Türk İş'e kendi tekliflerini sunduklarını söyledi.
Bu yıl enflasyonu yüzde 8 olarak hedeflediklerini anımsatan Şahin, birinci ve ikinci altışar aylar için önerilen yüzde 4'er zammın kümülatif toplamının yüzde 8'in de üzerinde olduğunu söyledi. Şahin enflasyonun altında kalmayacak bir öneri verdiklerini ifade etti. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise verilen teklifle uzlaşmalarının mümkün olamayacağını kaydederek, öneriyi yeterli bulmadıklarını Bakan Mehmet Ali Şahin'e de ilettiklerini açıkladı.