Kamu-Sen: Çalışan iade mağduru

Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, temizlik, ulaşım, tüp ve ev eşyası gibi kalemlerden alınan fişlerin çalışanlar için iade kapsamı dışında tutulması nedeniyle...

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, temizlik, ulaşım, tüp ve ev eşyası gibi kalemlerden alınan fişlerin çalışanlar için iade kapsamı dışında tutulması nedeniyle 944 YTL maaş alan bir çalışanın yıl sonunda 5 bin 796 YTL geçersiz fişi oluyor ve bu nedenle vergi iadesinden 253 YTL daha eksik yararlanıyor. Harcamaların sadece 461.67 YTL'si karşılığında vergi iadesi alınabiliyor.
Çalışanın iade kapsamına giren bu harcamalara yaptığı ödeme tutarı yılda 5 bin 540.04 YTL. Yoksulluk sınırına temel oluşturan bu harcama grupları gıda, sağlık, giyim ve eğitim kalemlerinden oluşuyor. Bu harcamalar karşılığında alınan fişler çalışana 398 YTL vergi iadesi olarak geri dönüyor. Aynı asgari geçim standardı içinde ısınma, aydınlanma, ulaşım, haberleşme ve temizlik için de harcama yapan çalışanın bu harcamaları dolayısıyla aldığı fişler ise iade kapsamı dışında. Aynı maaşın 483.03 YTL'sini oluşturan bu harcamalardan alınan fişlerin geçersiz kalması yıl sonunda geçerli fiş bulma telaşı yaratıyor. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Vergi iadesi, harcama grubu ayrımı yapılmadan, ödenen KDV üzerinden geri verilmeli" dedi.