Kamu-Sen: Hükümet zam teklifiyle gelmeli

Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri Kahveci, son 5 yılda yapılan maaş zamlarından memurların sadece yüzde 2'sinin memnun olduğunu söyledi

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, son 5 yılda yapılan maaş zamlarından memurların sadece yüzde 2’sinin memnun olduğunu kaydederek, hükümete toplu görüşmelerin son turunda makul bir zam teklifi ile gelmeleri çağrısında bulundu.

Yüzde 56’sı ‘çok yetersiz’ buluyor
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı açıklamada, hükümetin kamu çalışanlarını memnun edecek bir zam teklifi getirmesini beklediklerini vurgulayarak, “Sendikamız tarafından 30 ilde yapılan ankete göre memurların sadece yüzde 2’si son beş yılda yapılan zamların yeterli görüyor. Memurların yüzde 42’si yetersiz, yüzde 56’sı ise çok yetersiz buluyor” dedi. Memurların 300 TL’nin üzerinde zam istediğini ifade eden Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: “Anketimizin sonuçlarına göre memurların 2011 yılı için memurların yüzde 64’ü 300 TL’nin üzerinde zam istiyor. Talep edilen bu miktar kamu çalışanlarının  mali olarak önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Hükümetin kaynak az, bütçe sınırlı gibi bahanelerden vazgeçmesini bekliyoruz.”

Zammın maliyeti 5.5 milyar TL
Bu arada hükümet, memur konfederasyonlarının zam taleplerini hesapladı. Toplu görüşme süreci kapsamında
kurulan Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Komisyon çalışmalarını tamamladı. Çalışmalar sonunda konfederasyonların kamu görevlilerine ocak ve temmuz aylarında yüzde 5 artı 5 zam yapılmasının maliyeti 5 milyar 560 milyon lira hesaplandı. Türkiye Kamu-Sen’in, kamu görevlilerine ocak ve temmuz aylarında taban aylığa seyyanen net 100 artı 100 lira zam yapılmasının maliyetinin 7 milyar 45 milyon lira olduğu belirtildi. (anka)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara