Kamu-Sen: Ya 1023 YTL, ya 1023 YTL

Memurlar Ankara'da

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı memurlar, hükümetin yüzde 4'lük zam önerisi üzerine Ankara'da miting yaptı. Genel Başkan Bircan Akyıldız, kira ve gıda giderlerinin 744 YTL, ortalama maaşın ise 746 YTL olduğunu söyledi. Akyıldız en düşük maaşın 1023 YTL olmasını istedi.

ANKARA - Hükümetin yüzde 4'lük zam önerisini memurlara yapılmış hakaret olarak niteleyen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Bircan Akyıldız, en düşük memur maaşının 1023 YTL'ye çıkarılmasını istediklerini söyledi. Akyıldız, "Bunu hak ediyoruz ve geri adım atmayacağız. Ya 1023 YTL, ya 1023 YTL" dedi.
Akyıldız'ın eleştirilerinden ve mitinge katılanların sloganlarından, AKP hükümetinin dışında ABD, AB ve İsrail de nasibini aldı. Kamu-Sen'in, dün Ankara Sıhhiye Meydanı'nda düzenlediği ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Akyıldız şunları söyledi: "Sadece kira ve gıda giderleri 744 YTL. Ortalama memur maaşı ise 746 YTL olduğuna göre hükümet 2 YTL ile geçinmemizi nasıl bekliyor. Geçinmemiz için ne kadar paraya ihtiyacımız olduğunun cevabını pazartesi günü bekliyoruz."
En düşük memur maaşının en düşük kamu işçisi maaşına yükseltilmesini istediklerini belirten Akyıldız, "Talebimiz 1023 YTL. Bunu hak ediyoruz ve geri adım atmayacağız" diye sözlerini sürdürdü. Şimdi bize hükümet nasıl 1023 YTL altında değerlendirme yaptığını söyleyecek. Ya 1023 YTL, ya 1023 YTL" diye konuştu.
Sandık uyarısı
2002-2006 arasında gıda harcamasının yüzde 41.6, ısınma harcamasının yüzde 81.9, kiranın yüzde 91.8 arttığına dikkat çeken Akyıldız, hükümetin, 'memuru enflasyona ezdirmedik' açıklamasının doğru olmadığını kaydetti. Akyıldız, memurların yüzde 20'sinin açlık, yüzde 75'inin yoksulluk sınırında olduğunu savundu.
Konuşması sırasında kalabalık, "Büyük başkan bizi Meclis'e götür" diye bağırınca Akyıldız, "Meclis bomboş, sandık önünüze geldiğinde dolduracaksınız" diyerek hükümete sandıkta hesap soracaklarını söyledi.
Renkli dövizler taşıdılar
Mitinge katılan kamu çalışanlarının taşıdığı 'Memurun tekmesi atınkinden sert olur', 'Karaman'ın oyunu nah alırsın oyumu', 'Memur öldü, taksitleri hükümet ödesin', 'Memurun İsrail'i AKP', 'Maaşlar rezalet bu ne biçim adalet' ve 'AK'lara bak AK'lara, su içtiler farklara, lambaları erken söndü, bak artık kapkara' yazılı pankartlar dikkat çekti.