Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor

Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor
Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor
Kamu kuruluşlarının 2 milyar TL'yi bulan yeni hizmet binası talebine ekonomi yönetimi, 'hayır' dedi. Yapımı devam edenler dışında yeni binaya izin yok.

2013’te kemer sıkma önlemleri için düğmeye basan ekonomi bürokrasisi, kamu kuruluşlarının talep ettiği yeni hizmet binalarının toplam faturasının 2 milyar TL’ye ulaşması üzerine konuya el attı. Gelecek yıl için yapımına başlanması istenen hizmet binası talepleri geri çevrilirken, “Yapımı devam edenler dışında yeni hizmet binası yapımına izin yok” kararı alındı,
Lüks binalara geçiş 
Ankara ’da kamu kurumları arasında bir süredir hizmet binası furyası sürüyor.
Kamu kurumları mevcut binalarını bırakarak daha lüks hizmet binalarına geçiş yapıyor. Bu geçişler ya yeni bina yaptırmak veya bina kiralamak şeklinde oluyor. Trend 2012’de başladı.
Arka arkaya alınan kararlarla, Başbakanlık için yeni bir bina yapımına başlanırken; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yeni hizmet binasına taşınmak için gün sayıyor. Yargı kurumları ise teker teker yeni hizmet binalarına taşınıyor.
Hizmet binasından memnun olmayan bazı bakanlıklar, ‘yetersiz’ olduğu gerekçesiyle binalarını bırakıp kiraya çıkıyor. Ancak tercih edilen modern binaların kiraları oldukça yüksek. Kiraların yüksekliği tartışmalara neden oluyor. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni hizmet binası Meclis gündemine bile geldi.
CHP ’den soru önergesi 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Bakanlığınızın Ankara Söğütözü’ndeki yeni hizmet binasının stopaj hariç aylık 980 bin liraya kiralandığı ve 5 yıllık kira bedelinin peşin olarak ödendiği; toplamda 5 yıl için 75 milyon TL’yi bulan bir maliyetin ortaya çıktığı iddia edilmektedir” dedi.
Başka bir kiralama tartışması ise geçen yıl Eskişehir Yolu’na taşınan İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü hizmet binası için çıkmıştı. Ayda 243 bin, yılda ise 2 milyon 940 bin lira kira ödenmesi eleştirilmişti.
Talep zirveye çıktı 
Kamu kurumlarının bina talepleri 2013 için ise zirveye çıktı. Gelecek yılın yatırım çalışmaları sürerken bu talepler de gündeme geldi. Ancak ortaya çıkan fatura 2 milyar TL’yi bulunca ekonomi bürokrasisinden bu taleplere engel geldi. “Kamunun gelir, gider dengesini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor” diyen ekonomi bürokrasisi, bu kamu kuruluşlarına “Şu an için genel yaklaşım yeni hizmet binalarına izin verilmeyecek” yanıtını verdi.

980 bin TL 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aylık kirası 

243 bin TL 
Eczacılık Genel Müdür-lüğü’nün aylık kirası. 

2 milyar TL
 
İstenilen binaların maliyeti