Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor

Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor
Kamuda 'bina' aşkı bitmiyor
Kamu kuruluşlarının 2 milyar TL'yi bulan yeni hizmet binası talebine ekonomi yönetimi, 'hayır' dedi. Yapımı devam edenler dışında yeni binaya izin yok.

2013’te kemer sıkma önlemleri için düğmeye basan ekonomi bürokrasisi, kamu kuruluşlarının talep ettiği yeni hizmet binalarının toplam faturasının 2 milyar TL’ye ulaşması üzerine konuya el attı. Gelecek yıl için yapımına başlanması istenen hizmet binası talepleri geri çevrilirken, “Yapımı devam edenler dışında yeni hizmet binası yapımına izin yok” kararı alındı,
Lüks binalara geçiş 
Ankara ’da kamu kurumları arasında bir süredir hizmet binası furyası sürüyor.
Kamu kurumları mevcut binalarını bırakarak daha lüks hizmet binalarına geçiş yapıyor. Bu geçişler ya yeni bina yaptırmak veya bina kiralamak şeklinde oluyor. Trend 2012’de başladı.
Arka arkaya alınan kararlarla, Başbakanlık için yeni bir bina yapımına başlanırken; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yeni hizmet binasına taşınmak için gün sayıyor. Yargı kurumları ise teker teker yeni hizmet binalarına taşınıyor.
Hizmet binasından memnun olmayan bazı bakanlıklar, ‘yetersiz’ olduğu gerekçesiyle binalarını bırakıp kiraya çıkıyor. Ancak tercih edilen modern binaların kiraları oldukça yüksek. Kiraların yüksekliği tartışmalara neden oluyor. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni hizmet binası Meclis gündemine bile geldi.
CHP ’den soru önergesi 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Bakanlığınızın Ankara Söğütözü’ndeki yeni hizmet binasının stopaj hariç aylık 980 bin liraya kiralandığı ve 5 yıllık kira bedelinin peşin olarak ödendiği; toplamda 5 yıl için 75 milyon TL’yi bulan bir maliyetin ortaya çıktığı iddia edilmektedir” dedi.
Başka bir kiralama tartışması ise geçen yıl Eskişehir Yolu’na taşınan İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü hizmet binası için çıkmıştı. Ayda 243 bin, yılda ise 2 milyon 940 bin lira kira ödenmesi eleştirilmişti.
Talep zirveye çıktı 
Kamu kurumlarının bina talepleri 2013 için ise zirveye çıktı. Gelecek yılın yatırım çalışmaları sürerken bu talepler de gündeme geldi. Ancak ortaya çıkan fatura 2 milyar TL’yi bulunca ekonomi bürokrasisinden bu taleplere engel geldi. “Kamunun gelir, gider dengesini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor” diyen ekonomi bürokrasisi, bu kamu kuruluşlarına “Şu an için genel yaklaşım yeni hizmet binalarına izin verilmeyecek” yanıtını verdi.

980 bin TL 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aylık kirası 

243 bin TL 
Eczacılık Genel Müdür-lüğü’nün aylık kirası. 

2 milyar TL
 
İstenilen binaların maliyeti


  http://www.radikal.com.tr/110790711079074

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kamuda kemer sıkma.. - Budurcuks

  Kemer sıkma hep vatandaşın sorunu.lale devri sempatizanları usanmıyor..

  CEO - alsat

  şu anda devlet, batması, iflas etmesi mümkün olmayan bir şirket rahatlığı ile yönetiliyor. hani rte ilk iktidara geldiğinde demişti ya, tüccar gibi yöneteceğiz diye, durumumuz bu. hiçbir risk üstlenmeyen, aldığı hiçbir kararın sorumluluğunu taşımayan kamu yöneticileri ellerinin altındaki "sonsuz" kaynağı kendi paraları gibi harcamaya devam ediyorlar. bütçeler hiçbir şey ifade etmiyor, verimlilik düşüncesi söz konusu değil, yapılan harcamaların da denetlenmesi artık sadece ve sadece rte'nin iznine bağlı olunca herkes rahat. yetki sonsuz, sorumluluk sıfır... para mı bitti, hemen birkaç dolayı vergi artışı, birkaç yeni harç ile halledilemeyecek bir konu değil. ben de böyle bir şirketi yönetmeyi isterim valla...

  YAZIK - miyazaki

  benim çalıştığım kamu kuruluşu 13 katlı bir bina yaptı sene başında geçiş yapıldı. bu bina bir hastane.600 yatak kapasiteli bu hastanenin 3 tane asansörü var,kimseye yetmiyor,uzunca korıdorların sonu yok buna rağmen küçücük hasta odaları var,havalandırma sistemi berbat alt kattaki havayı üst kata veriyor sistem.hocalar için ayrı yemekhane var hasta yakınları için kafeterya bile yok vb bir sürü sıkıntı.ama dışarıdan baksanız akıllı bina ışıl ışıl parlıyor gören bir daha dönüp bakıyor.harcanan parayı artık siz düşünün.yöneticilerde binayla gurur duyuyor.içine bakıp yanlışlıkları mühendislik yatalarını veya projenin en başından ihtiyaçları karşılamadığını herkes görmezden geliyor.gelen hasta daha doğrusu artık müşteri olan insanlarda binanın güzelliğine kanıp hizmet kalıtesini unutuyorlar.yanlış boyanmış bir duvarın üzerine yanlış yanlış boya boyanıyor kimsenin haberi yok.kamu haberdeki gibi binaya odaklandı.görsellikle göz boyayıp kandırmaca aldı başını gidiyor. yazık...

  Hepsi bu kadar mı? - brandywine06

  Başbakana saray yapacağız diye boşaltılan Orman Genel Müdürlüğü'nün birimleri Ankara'nın çeşitli yerlerinde kirada. Dağılmış olduklarından işleri yürütmek zorlaştığı gibi, kiralar da çok yüksek. O alandaki kesilen asırlık ağaçları ise saymıyorum bile. Google'dan da görülemesin diye her tarafını kapatmışlar. Zaten ağaçları önemsiyor olsalardı, AOÇ demiryolu hemzemin geçidi atlamak için oradaki restoranları taşımak yerine yolu 1 km. dolandırıp bir sürü ağaç kesmezlerdi. Ne de olsa oradaki dar yolu iyice daraltıp tek şeride düşüren, bu arada parka girip çkan arabalar için yolu tamamen kesen restoran sahiplerinin karı, o kesilen asırlık ağaçlardan daha önemli. Son olarak, yine başkanlık sarayı için Beştepe'deki yürüyüş yolu sökülüp yol genişletiliyor. İyi güzel de, genişletme yolun bir kısmı için sadece, yolu bağlandığı yer iki şeritli! Yani Ankara'nın Gökçek tarafından sözde yapılan birçok yolu gibi hızla gelip 2 şeride sıkışacaksınız! Bunlar sadece benim yakın çevremde gördüklerim. Görmediklerimi de siz düşünün artık.