Kamuda 'yerli malı' dönemi başlıyor

Kamuda 'yerli malı' dönemi başlıyor
Kamuda 'yerli malı' dönemi başlıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yerli ürün kullanımının istihdama da doping olacağını söyledi.

Sanayi Bakanlığı, TOBB'un isteği üzerine belediyelerin ve kamu kurumlarının otobüs, bilgisayar vb ihtiyaçlarını bundan böyle yerli üreticiden karşılamak amacıyla çalışma başlattı
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - İş dünyasının önde gelen örgütlerinin kamu alımlarında yerli ürün alımına teşvik talebine sonunda hükümetten cevap geldi. Sanayi Bakanlığı, kamunun belediyeye, bakanlıklara ve diğer kurumlarına alacağı otobüs, araba, bilgisayar gibi ihtiyaçlarını yerli üreticiden almak için çalışma başlattı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ‘kamu alımlarında yerli ürün teşviki’ talebine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün düğmeye bastı. Ergün, bakanlık olarak Türkiye’de üretilen ürünlerin, kamuda kullanımını teşvik etmek amacıyla yapılan çalışmayı son aşamaya getirdiklerini dile getirdi. Bakanlık, “Aralık ayında belediyeler ile belediye otobüsü, vagon, lokomotif üreten yerli firmaları bir araya getireceğiz” dedi. 

Yerli üretici ile fuar yapılacak
Ergün, tüm bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Bakanlık olarak önümüzdeki süreçte kamu alıcıları ile yerli malı üreten sanayicileri bir araya getiren çalışmalar yapacağız. İlk etapta yerli malı üreten sanayiciler ile alıcı kamu kurum ve kuruluşlarını buluşturmaya yönelik fuarlar düzenleyeceğiz. Aralık ayında belediyeler ile belediye otobüsü, vagon, lokomotif üreten yerli firmaları bir araya getireceğiz. Bu süreçte yasal düzenleme de dahil olmak üzere yapılması gerekenleri hayata geçireceğiz.  Hem sektöre yönelik hem kamuya yönelik bilgilendirme toplantılarından fuarlara kadar birçok etkinlik düzenleyerek kamuda bir ‘farkındalık’ oluşmasını istiyoruz.”

İstihdama da doping olur
Ergün, yerli ürünlere yönelik kamu kurumlarının vereceği ürün alım teşviki sayesinde istihdamın da artışa geçeceğini bildirdi. Ergün, “Bugün en zengin ve gelişmiş ülkeler, yerli malı kullanımını en fazla teşvik eden ülkelerdir. Yerli üretimi desteklemek ve yerli ürünleri daha sık kullanmak, paramızın yurtiçinde kalmasından yatırımların artmasına, istihdamın artmasından fiyat istikrarının sağlanmasına, ücretlerin artmasından sosyal gelişmeye kadar birçok değişik alanda önümüzü açacaktır” dedi.
Türkiye’de üretilip dünyaya pazarlanan ürünlerin kamu tarafından öncelikli olarak alınacağını belirten Ergün, “Türkiye’nin ihtiyacı olan sanayi ürünlerinin yerli üretimle karşılanması, ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik öncelikli hedeflerimiz arasındadır. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu da ‘’kamu alımlarında bütün yerli istekliler lehine yüzde 15 oranına kadar fiyat avantajı sağlanmasına’’ imkân vermektedir. Bu konuda kamu alımı yapan tüm kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluk düşmektedir. Örneğin bazı belediyeler kendi şehirlerinde üretilen otobüsleri almak yerine ithal otobüsleri, hastaneler ithal asansörleri tercih ediyor. Önceliğimiz Türkiye’de üretilen ürünler olmalı.”


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Ankara