Kamunun en çok maaş alanları

Menkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın aylık ortalama maaşı 31 bin 831 YTL. Yılmaz'ı Türk Patent Enstitüsü Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü takip ediyor

ANKARA- Türkiye’de fiyat istikrarından sorumlu kurum olan Merkez Bankası’nın başkanı aylık ortalama 31 bin 831 YTL ile en çok kazanan kamu görevlisi oldu. Ancak buna rağmen ‘Bankaların Bankası’ olarak adlandırılan ve Türkiye’de fiyat istikrarını sağlamakla görevli olan Merkez Bankası’nın Başkanı Durmuş Yılmaz’ın maaş, tazminat, harcırah, temsil ağırlama, araç ve lojman giderini de kapsayan aylık ortalama geliri, özel bir banka genel müdürünün en düşük aylık kazancının hayli gerisinde kaldı. Çünkü Türkiye’de geçen yıl özel bir banka genel müdürü yalnızca maaş olarak yılda en az 300 bin dolar, ayda da 25 bin dolar kazandı. Diğer gelirlerin eklenmesi durumunda rakam çok yükseldi.
Ancak özel yasalarla kurulmuş, idari ve mali özerkliği bulunan ‘üst kurullar’ ile özerk yapıdaki kamu kurumlarının başkan, genel müdür gibi yöneticilerinin, maaş-ücret ve yan ödemelerle birlikte ele geçen aylık ortalama gelir , Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri de dahil diğer kamu yöneticilerini geride bıraktı.

MB Başkanı ilk sırada
MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği, Erdoğan’ın da ilgili bakanlara yönlendirdiği soru önergesinde yer alan Türkiye’deki üst kurullar ve özerk kurum yöneticilerinin maaş-ücret ve yan gelirlerine ilişkin soruya verilen yanıtlara göre birçok üst kurul ve özerk kamu kurumu başkan ve yöneticileri, 15 bin YTL dolayında maaş alan Cumhurbaşkanı ile 8 bin 500 YTL dolayında aylık alan Başbakan, bakan ve milletvekillerini açık ara geride bıraktı. Özellikle devletin en tepe yöneticisi Cumhurbaşkanı, birçok kurul ve kurum üye ve yöneticisinin çok altında maaş alıyor.
Soru önergesine yanıt kapsamında değişik kurum, kuruluş ve bakanlıklardan gönderilen 100 sayfaya yakın bilgi notuna göre tabloya göre, aylık ortalama gelir düzeyinde Merkez Bankası Başkanı 31 bin 831 YTL ile ilk sırada yer aldı. Merkez Bankası Başkanı’na 2007’de maaş, tazminat, harcırah, temsil ağırlama, araç ve lojman gideri olarak toplam 381 bin 977.6 bin YTL ödendi. Banka Başkan Yardımcıları, Banka Meclis Üyeleri ve Denetleme Kurulu üyeleri de kamu görevlilerine göre iyi para alıyor.
Türk Patent Enstitüsü Başkanı yıllık 258 bin 409, aylık 21 bin 534.1 bin YTL ile ikinci, Ziraat Bankası Genel Müdürü yıllık 250 bin 227, aylık 20 bin 852 YTL ile üçüncü sırada yer aldı.
Daha sonraki sıraları yıllık140 bin 571, aylık 11 bin 714 YTL ile Halkbank Genel Müdürü, yıllık 123 bin 195, aylık 10 bin 266 YTL ile TSE Başkanı geldi. Ücret, maaş, ikramiye, huzur hakkı, harcırah, tazminat, temsil ağırlama, araç ve lojman giderleri gibi yıl içinde yapılan ödemeler toplamının aylık ortalama tutarına göre TEDAŞ Başkanı 9 bin 200, Türk Telekomünikasyon Kurumu Başkanı 8 bin 749 YTL ile üstü sıralarda yer aldı. (aa, Radikal)

bigPara.com