Kamunun 'plaket aşkı'

Afyon Valisi'nin Genelkurmay Başkanı'na 'plaket' hediye etmesinin ardından alevlenen 'plaketleşme' tartışmaları gösterdi ki, sektörün en büyük müşterisi kamu.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Afyonkarahisar Valisi ile Genelkurmay Başkanı arasında geçen ‘plaketleşme’ seremonisi yeni bir tartışma yarattı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, “Şu valilerimiz plaket yağcılığını bir bırakıverse. Evde plaket koyacak yer kalmadı. Kimin malını kime hediye ediyoruz” demesi üzerine dikkatleri üzerine çeken plaket sektörü, son beş yıldır hızla büyüyor. Sektörün en büyük müşterileri ise kamu kuruluşları ve üniversiteler. Yaşanan tartışmalardan tedirgin olmayan sektör, 5 yılda bir bu tip tartışmaların ortaya atıldığını ancak bir süre satışlarda düşüş yaşansa da en kısa zamanda ‘plaketleşmeler’in artacağına dikkat çekiyor.
Büyük yatırımlar yapıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Adalet Bakanlığı’na kadar birçok kurumla çalıştıklarını ifade eden AwardTürk şirketi ortaklarından İsmail Kasab, son 4-5 yıldır plaket sektörünün hızlı büyüdüğünü ifade ediyor. Kasab, “Son yıllarda birçok firma bu işe girdi. Pazar artık milyonlarla ölçülmeye başladı” diyor. Plaket vermenin artık bir gelenek haline geldiğini söyleyen Kasab, “Eskiden küçük atölyelerde üretim yapılırken artık büyük üretim merkezleri kuruldu. Şirketler binlerce lira para yatırıyor. Türkiye ’nin dışında, Uzakdoğu’da üretim yaptıran firmalar var. Bu kadar yatırım yapılan, istihdam sağlayan bir sektöre böyle yüklenilmesini işgüzarlık olarak görüyorum” diyor.

Plaket işi bitmez 
İsmail Kasab, belediyelerden Adalet Bakanlığı’na, İETT’den Hentbol Federasyonu’na kadar birçok kurum ve kuruluşla çalıştıklarını ifade ediyor. Plaket sektörünün niteliğinin çok geniş olduğunu belirten Kasab, şöyle konuşuyor: “Başbakanlık’a, devlet kurumlarına bu zamana kadar yüzlerce plaket yaptık. Ancak kanunla ‘devlet kurumlarında plaket dağıtılmayacaktır’ denilirse bu iş biter. Yoksa plaketleşmeyi engellemenin hiçbir yolu yok.”


İhracatı bile yapılıyor 
Özlem Kristal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koç da, 25 yıldır bu sektörde yer aldıklarını ifade ediyor. Plaket, kupa ve madalyayı bir arada ele almak gerektiğini ifade eden Koç, “Bir insanın ödüllendirilmeye ihtiyacı vardır. Onun adına bir ağaç dikmek aynı duyguyu yaşatmaz. Amerika’da da Rusya’da da insanlara plaket verilir. Yapılan açıklamalar tabii ki sektörü etkileyecektir. Daralmaya yol açabilir” diyor. Koç, Rusya, Amerika ve Avrupa ülkelerine plaket ihraç ettiklerine de dikkat çekiyor, Odak Kupa Plaket Madalya şirketinin sahibi Tolga Varhan ise, “Devlet kurumlarının çok büyük ilgisi var. Ancak her gün plaket veriyorlar diyemeyiz. Dönemsel olarak talepleri artıyor. Çünkü plaket vermek en ucuz hediye yöntemi” diye konuşuyor.

Mısır’a 2 milyar dolarlık finansman desteği 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yapılan ekonomik reformların, konjonktürü öngörür bir şekilde hem Avrupa’daki finansal çalkantılardan hem de Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi çalkantılardan Türkiye’yi kurtardığını açıkladı.
Dünya Odalar Federasyonu (WCF) Genel Konseyi gala yemeğinde konuşan Babacan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki dönüşümün ve sürecin beraberinde kısa vadede ciddi riskler getirdiğini, ancak orta ve uzun vadede fırsatlar da doğurduğunu söyledi. Babacan, Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Essam Elhaddad ile Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde basına kapalı gerçekleşen ikili görüşmeye de katıldı. Toplantıda, Türkiye ve Mısır’ın yakın işbirliği çerçevesinde, Mısır ekonomisini destekleyecek 2 milyar dolarlık finansman paketi üzerinde mutabakat sağlandı. Taraflar toplantıda her iki ülkedeki gelişmeleri, ticari ilişkileri ve yatırım fırsatlarını ele aldı. Türkiye’nin Mısır’a sağlayacağı 2 milyar dolarlık finansman paketinin çerçevesi üzerinde mutabakata vardı. Finansman paketiyle Mısır’ın uluslararası rezervlerinin güçlendirilmesi, Mısır hükümetinin altyapı planının desteklenmesi ve böylelikle Mısır’ın makro ekonomik istikrarı ile büyüme perspektifine katkı sağlanması hedefleniyor. {EKONOMİ SERVİSİ}