'Kamuoyunun adayıyım'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez Bankası başkanlığı için adının geçmesi konusunda, "Belki kamuoyunun adaylarından birisinin ben olduğum doğru, açık.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Merkez Bankası başkanlığı için adının geçmesi konusunda, "Belki kamuoyunun adaylarından birisinin ben olduğum doğru, açık. Bu, basına da yansıyor. Bunun daha ileri bir aşaması benim de içinde bulunduğum bir aşama henüz olmuş, gerçekleşmiş değil" dedi.
CNN Türk'te 'Parametre' programında soruları da yanıtlayan Ertürk, Merkez Bankası başkanlığı adaylığı konusunda kamuda nöbet değişimlerinin her zaman olacağını belirterek şunları söyledi: "Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya, hiç fark etmez. Elbette onu bir görevlendirme olarak algılayıp elimizden geleni yaparız."
Başbakan'la konuşmadık
"Bu konuda size herhangi bir şey söylendi mi, Başbakan'la bir konuşma oldu mu?" sorusuna, Ertürk, şunları kaydetti: "O konuda konuşma olmadı. Somut, doğrudan benim içinde bulunduğum herhangi bir görüşme, konuşma yok. Aday dediniz de belki kamuoyunun adaylarından birisinin ben olduğum doğru, açık."
Ertürk, 2005 sonu itibarıyla 6 milyar dolar tahsilat yaptıklarını hatırlatarak, 8 milyar dolarlık tahsilat beklentisini, 2 yıllık gelişme ve yasal düzenlemelerin katkısıyla 16 milyar dolara çıkardıklarını belirtip, "2007 sonunda yapacağımız tahsilatları da dikkate alacak olursak 18 milyar doların üzerine çıkarmış oluyoruz. Başladığımızda biz de bunu tahmin etmiyorduk" diye konuştu.
Egebank'a itiraz yolda
Başkan Ertürk, Hazine ve Merkez Bankası'na toplam 3.5 milyar dolar katkıda bulunduklarını, 2007 sonuna kadar Hazine'ye 6.2 milyar dolar ödeme yapılacağını tahmin ettiklerini belirterek burada bütün kamu kurumlarını tahsilatçısı gibi çalıştıklarını ifade etti. Ertürk'ün verdiği bilgiye göre Hazine'ye yapılacak 6.2 milyar dolar ödemenin 3.2 milyar doları aktarıldı, 2007 yılında 3 milyar dolar daha aktarılacak.
Ertürk, Danıştay 13. Dairesi'nin Egebank'tan doğan zararların tahsili kararının yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin de şunları söyledi: "Bu karara itiraz edeceğiz. Orada (Danıştay kararında) bir hisse devir sözleşmesine atıfta bulunuyor. Tabii ki burada Türkiye'deki banka yolsuzluklarında karşılaştığımız en tipik olay, çok ince tekniklerle, hileli işlemlerle bu işlemlerin gerçekleştirilmesi. Elbette görünürde hiç kimse 'Ben banka soyuyorum' diye bir iz, kâğıt bırakmayacak.
O hisse devir sözleşmesinin gerçek dışı olduğunu tespit ederek iptal ettik. Sözleşmenin imzalandığı tarihte taraflardan oğul yurtdışında. Orada peş peşe çok sayıda hisse devir sözleşmesi var babadan oğula yapılan. Bunları anlatabilmemiz lazım. Umuyorum önümüzdeki nihai aşamada bu konuda yargıyı da ikna edebilecek bir çalışma yapabileceğiz."
Ertürk, "Tüm borçlarını kapatan, bir anlamda helalleştiğiniz kaç isim var?" sorusu üzerine, Sitebank'la tamamen helalleştiklerini belirterek, "Çukurova Grubu'yla helalleşmeye çok yakınız. Orada ufak rakamlar kaldı. Yani Pamukbank dolayısıyla ortaya çıkan yükü de tasfiye ettik sayabiliyoruz kendimizi" yanıtını verdi.
'Yeni satışlar nisanda'
Martta duyuruların biteceğini ve nisanda yeni satışların başlayacağını bildiren Ertürk, 10 şirketin satış hazırlıklarının bir kısmının ilan edildiğini belirtip Oksijen'i 9 Mayıs'ta, Metaş Grubu'nu 1-2-3-4 Mayıs'ta satışa çıkaracaklarını, Antalya Limanı'nın satış takvimini bir hafta, 10 gün içinde ilan edeceklerini duyurdu.
Adabank'ın satış takvimini de önümüzdeki bir hafta içinde ilan edeceklerini duyuran Ertürk, "Adabank'ı lisansıyla beraber, bir miktar da varlığı var. Yaşayan, ama sürekli kan kaybeden bir banka. Bankacılık lisansı BDDK'nın onayına tabi. Bankalar, sigorta primi ve vergi kolaylıklarından yararlanmak isteyebilir. Muhammen bedeli, 1-2 gün içinde netleşecek" diye konuştu.
Star'da fiyat yükselteceğiz
Star gazetesine 19.5 milyon dolar değer belirlediklerini, ancak piyasanın, fazla değer biçmediğini söyleyen Ertürk, "420 çalışan, matbaa çalışanının kıdem tazminatı yükleri var. 4-4.5 milyon YTL bir yük var. Biz şu anda birinci sıradaki taliple, fiyat yükseltme müzakereleri yapıyoruz. Yarınki (bugünkü) Fon Kurulu toplantısında buna son noktayı koyacağız. Yükselttikleri fiyatı uygun görmezsek ihaleyi iptal edip, yeniden ihaleye çıkacağız" diye konuştu.
Topun ağzında bir grup var
Ertürk, 'Topa yakın gruplar var mı?' sorusuna da "Şu anda elbette, 1-2 neyse. Gözetim altındaki, sürekli uyardığımız ve uyarılara uymazsa yasal tedbire başvuracağımız protokoller var" dedi. 'Bir mi?' sorusuna Ertürk, "Evet, diyebiliriz" yanıtı verdi. 'Cine 5 için Aksoy Grubu'yla yeni bir protokolü görüştüklerini ifade eden Ertürk, görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Cine 5 dahil grubun satışı için yetki vereceklerini ve zorlayıcı süreler koyacaklarını söyledi.