Kamyoncu için taksitli kayıt

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, taşımacılık sektöründe 25 Şubat 2006'ya kadar belge ücretinin yüzde 10'unu veren herkesin kayıt olacağını, kalan miktarın beş yıla yayılacağını söyledi.

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, taşımacılık sektöründe 25 Şubat 2006'ya kadar belge ücretinin yüzde 10'unu veren herkesin kayıt olacağını, kalan miktarın beş yıla yayılacağını söyledi. 'AB Eşiğinde Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği' konusunun ele alındığı panel gergin geçti. Panelin yapıldığı İTO Meclis Salonu'nda oturan dinleyiciler, alkışlı tempo tutarak bakanın toplantıya katılmasını istedi.
Bazı nakliyat firmalarının temsilcilerinin, bakan beklenirken "Biz geliyorsak bakan da toplantıya gelmeli" diye tepki gösterdi. Yıldırım, daha sonra alkışlar eşliğinde salona geldi. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, sıkıntının ödenecek rakamda olduğunu, ödemede kolaylık istediklerini belirtti.
Yıldırım da, Karayolu Taşıma Kanunu'nun 2003 yılı Temmuz ayında çıktığını, yönetmeliğin ise 25 Şubat 2006'da yürürlüğe gireceğini, 2 yıllık geçiş süreci sonunda da bu yasa çıkarken bazı muhalefet partileri ve sektör temsilcilerinin tam mutabakatıyla çıktığını, sektörün bayram ettiğini, "Bizim 50 yıldır beklediğimiz kanun" denildiğini belirtti.
Yıldırım, şöyle konuştu: "Sorun ödemelerdi. Belge ücretlerini defaten ödemek zordu. Bugüne kadar 150 trilyon lira ödeme yapılmış, hâlâ kayıt altına girecek çok fazla firma var. Sürenin kısalığını dikkate alarak yüzde 10 vergi ücretini veren herkesin kayıt olmasını kararlaştırdık. Belge 5 yıllık. Geri kalan ödeme 5 yıla yayılacak. Hayırlı uğurlu olsun." Bu arada, İTO önünde toplanan kamyoncular, 25 Şubat 2006'ya kadar yetki belgesi almadıkları takdirde taşımacılık yapamayacaklarını belirterek, belge için yüksek para ödeyemeyeceklerini, bu durumda da lojistik firmalarına katılmak zorunda kalacaklarını söyledi. Kamyoncular, 'Kontak kapatma eylemine hazırız' pankartları taşıdı.