Kamyonda düşüş ağır oldu

Kamyonda düşüş ağır oldu
Kamyonda düşüş ağır oldu

Ford Kamyon İş Birim Müdürü Duman yeni 1846T çekici ile uluslar arası nakliye sektörüne gireceklerini söyledi.

2011'de Türkiye'de 36.662 adet satan ve fiyatları 50-80 bin euro arasında değişen kamyon pazarında satışlar bu yıl 30 binlere gerileyecek.
Haber: mehmet ali kantarcı / Arşivi

Kamyon satışlarındaki düşüş otomobillerin 2 katı olacak. Bu yılın ilk 11 ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 10 azalarak 662.3 bin adetlere gerilerken ağır kamyon pazarındaki düşüş yüzde 20’yi buldu. Geçen yıl ekonomideki hareketlenmeyle birlikte Türkiye ’de 36.662 adet satan, fiyatları 50-80 bin euro arasında değişen 16 ton ve üzeri kamyon pazarı bu yıl 30 binlere inecek. Kamyoncular 2013’te de pazarda büyüme beklemiyor. 

Yarım milyar euro kayıp 

Ford Otosan Kamyon Satış, Paz. ve Satış Sonrası Operasyonları Müdürü Emrah Duman pazarın satış ve yedek parça toplamı dahil 2011’e oranla yaklaşık 500 milyon euro daralacağını belirtti. Özellikle Avrupa ekonomisindeki sıkıntılı durumun ihracat, üretim ve dolayısıyla mal taşımasını bu yıl kötü etkilediğini vurgulayan Duman şunları söyledi:
Suriye ’de yaşanan olaylar da bu ülke ile yapılan ticaretten önemli pay alan güneydoğu illerini olumsuz etkiledi. Ayrıca tüm pazarı etkileyen bir diğer önemli faktör model yılı. Artık, yeni model yılı 1 Ocak ve sonrasında üretilen araçları kapsadığı için bazı firmalar yıl sonu alımlarını erteleyerek yeni yıla kaydırdı. Bu da geçmiş dönemlere kıyasla çok daha sakin bir son çeyrek yaşanmasına sebep.”
Ford’un 2012’yi ağır kamyonda yüzde 21 payı ile kapatmayı öngördüğünü söyleyen Duman 1000 adet de kamyon ihraç edeceklerini kaydetti. Global pazarlara sunulacak yeni çekici üretimi ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Duman aracı Logitrans fuarında sergilediklerini, ön talepleri topladıklarını dile getirdi. İhracat pazarlarının da merakla yeni çekicinin lansmanını beklediğini söyleyen Duman, ”Avrupa’nın birçok ülkesinden bayiilik talepleri almaya başladık. Ocakta pazara sunacağımız Cargo1846T çekicimiz ile pazar payımızı ve ihracatı arttıracağız” dedi.

6 ton üzeri de geriledi
Mercedes-Benz Türk Kamyon Müdürü Bahadır Özbayır bu yılın ilk 11 ayında 6 ton ve üzeri kamyon pazarının da yüzde 16.5 gerileyerek 31700 adede indiğini vurguladı.Satışların en büyük bölümünün 15.800 adetle çekicilerden oluştuğunu kaydeden Özbayır geçen yıl 43.5 bin adet 6 ton ve üzeri kamyon pazarının bu yıl 36 bine gerileyeceğini belirtti. Mercedes’in ilk 11 ayda 14.140 adet satışla % 44.6 payla lider olduğunu vurgulayan Özbayır, “2013’te 6 ton ve üzeri kamyon pazarının bu yıl ile aynı seviyelerde oluşması bekleniyor. Liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi. Özbayır, yılı 16 bin adet kamyon satışıyla kapayacaklarını kaydetti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Euro

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Kayıp

  ,

  Avrupa

  ,

  Pazar

  ,

  Ford

  ,

  ülke

  ,

  emrah