Kanada: Durgunluk bitti

Kanada: Durgunluk bitti
Kanada: Durgunluk bitti

Mark Carney, ?Henüz şampanya patlatmak için erken? diye uyardı.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ekonomideki durgunluğun bittiğini, işsizliğin azalmaya başladığını belirtip, '2010'un ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 4 ile patlama yapacak' dedi

OTTAWA - Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ülke ekonomisindeki durgunluğun bittiğini söyledi. Başkent Ottawa’da bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Mark Carney, bankanın üç aylık  para politikası raporunu da açıkladı.
2008’in son çeyreğindeki ürkek ve daralma yanlısı ekonomik trendin, yerini canlanmaya bıraktığını belirten Carney, resesyondaki Kanada ekonomisinin, yılın ilk çeyreğinde yakaladığı yüzde 1,3’lük canlanma ve gelişmeyi sürdürdüğünü kaydetti.

İşsizlik azalmaya başladı
İşsizlik göstergelerinin yükselmeye devam ettiğini de ifade eden Başkan Mark Carney, “Biz, Kanada ve küresel ekonomiyi kurtarma ve iyileştirme rotamızda ilerlemeye devam ediyoruz. Düzelme, bu yılın sonuna doğru hızlanacak ve 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 4 ile patlama yapacak” diye konuştu.
Kanada’nın önde gelen ekonomistleri ise Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamalarını değerlendirirken, “Henüz şampanya patlatmak için erken” yorumunu yaptılar.

Bir iyi haber de Güney Kore’den
Bu arada Güney Kore ekonomisinin 2009 yılının ikinci çeyreğinde (nisan-mayıs-haziran), yüzde 2,3 oranında büyüdüğü belirtildi. Güney Kore Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Güney Kore ekonomisinde yaşanan büyümeye neden olarak imalat sanayinin yüzde 8,2 büyümesi, ihracatın ise yüzde 14,7 oranında artması gösterildi.
Güney Kore ekonomisi 2008 son çeyreğinde yüzde 5.1 küçüldükten sonra, 2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0.1 büyümüştü. (aa)