Kanal 7 açıklaması: 'Ortaktı ama bize çalışmadı'

Kanal 7'den, Radikal'in dünkü manşeti için açıklama: "İki yıl ortaklık ettiğimiz Haşim Bayram'ın 12 yıl önceki hisse satmaya yönelik faaliyetleri bizimle ilgisizdi." Haşim Bayram'ın sözleri: "Dini ticarete karıştırmak doğru davranış değildi."

İSTANBUL - Kanal 7 televizyonunun kuruluşu için 7 Mayıs 1993'te Milli Gençlik Vakfı'na bağlı Almanya'daki Ayasofya Camii'nde beraberinde Refah Partisi kurucularından eski Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'yla Türk işçilerine 'pazarlama nutukları' atan Kombassan Holding'in patronu Haşim Bayram yıllar sonra 32. Gün Programı'nın yayın yönetmeni Rıdvan Akar'a dini duyguların ticarete karıştırılmasının doğru olmadığını belirtti.
Bayram, Rıdvan Akar'ın kendisiyle 26 Nisan 2005'te yaptığı ve önceki gece Kanal D'de yayımlanan programda din sömürüsü yapmanın yanlış olduğunu belirtti. Programda Akar ile Bayram arasında şu konuşmalar geçti:
Rıdvan Akar: Sayın Bayram size dönük bir güvenden ötürü Avrupa'daki gurbetçiler size paralarını yatırdı. Bu güveni nasıl oluşturdunuz? Bir gurbetçimiz oradaki bir camide Kombassan'a ait küçük bir kabin olduğunu, paraların orada toplandığını söyledi.
Haşim Bayram: Camiler oradaki Türk işçilerinin toplanma yerlerinden biri. Şimdi biraz değişti durum ama 70-75' li yıllarda bunlar olmuş. Neden? 1960'ta işçileri göndermişler ama maalesef ve maalesef özellikle söylüyorum devletimiz oradaki o canım, o gerçek kahraman işçilerimizin dertleriyle hiç ilgilenmemiş. Onlar da kendi aralarında bakmışlar çocuklar büyüyünce kaybolmaya başlıyor. Onun üzerine işte o camiler açılmaya başlıyor. Camilerde çocuğu okutuyorlar. Cami deneyiminde okul gibi, bir külliye gibi orası.
1990'da Avrupa'ya gittim. İnsanlara şunu anlatmaya çalıştım. Ama camide değil. Caminin çay salonunda konuştuğumda olmuştur. İnsanlara paralarınızı, tasarruflarınızı ülkemize yatıralım, güçlerimizi birleştirelim. Fabrikalar kuralım. Elaleme muhtaç olmayalım. Üretelim, ürettiğimizi satalım. Başı dik hale geçelim. Bunun için ev ev, sokak sokak, şehir şehir dolaştım. Caminin çayhanesinde, kahvehanede anlattım. Ama birçoğunu evlerde anlattım. Tanıdıkların evlerine gidiyorsun. Çağırıyorsun 3-5 10 komşu izah ediyorsun.
Rıdvan Akar: Fakat sayın Haşim Bayram orada çok önemli bir iddia var. Yani buradaki iddia insanların dini duygularının sömürüldüğü ve faizin haram olduğu düşüncesiyle orada dini duygularının istismar edildiği şeklinde bu paraların toplandığı iddiası var.
'Bilimsel konuştum'
Haşim Bayram: Onu yapanlar varsa bilmiyorum. Dini duyguların bir defa ticari işlere bu din vesaire karıştırılması doğru bir şey değil. Din kutsal bir şey. Hepimiz için geçerli. Ben caminin, yani camilerde, çay ocaklarında, şurada burada konuşmuşumdur. Ben, mesela mihraba hiçbir şekilde çıkmamışımdır. Kesinlikle çıkmamışımdır. Sohbet bâbında, bilimsel sohbet. Eğer bir-iki yerde çıkmışlığım varsa, bilimsel sohbet yapmışımdır. Hiçbir zaman ticaretten, fabrikadan bahsetmedim. Ama caminin kenarında, çay bahçelerinde vesaire konuşmalarımız oldu.
Rıdvan Akar: Avrupa'daki gurbetçilerin eleştiri konusu olan mevzu buydu: "Bize en saygın, en muteber, en dindar insanlarla gelindi. Onlara güvendik, bu projelere girdik. Şimdi paramızı alamıyoruz" diyorlar. Bir dini istismar olduğu söz konusu ediliyor
Haşim Bayram: Efendim, bakın bu dediğiniz kesinlikle bizim şirketimizle ilgili değil. Biz, ne bir din adamını kullandık, ne bir din adamı konuştu, ne bir şey yaptı. Kesinlikle yok. Ben de duydum, bazı şirketler, bazı tabela şirketleri özellikle, efendim, bazı hocalar, din adamları, milletvekilleri götürmüş. Bunlar olmuş yani. O şekilde şey edenler var. Yok denemez yani. Böyle şeyler olmuş ama bizde kesinlikle böyle şeyler olmadı. Ne diyorum, yani caminin içerisinde bilimsel konuştum, bilimsel ben aynı zamanda kimyacı olduğum için bilimsel sohbetler birkaç yerde yaptım. Çayocağında, kahvede, bir hanede konuştum. Onlar olur yani. Söylediklerinizin bizimle alakası yok.
Kanal 7'den açıklama
"Kurulduğu günden bugüne, yayın hayatını başarıyla sürdüren ve basın yayın sektöründe güven ve itibarın simgesi haline gelmiş kuruluşumuza karşı hasmane bir kampanya başlatılmış görünmektedir. 13 Ekim tarihli Kanal D yayını ve 14 Ekim tarihli Radikal gazetesinde, Kanal 7'ye yönelik gerçekdışı iddialara yer verilmiştir.
'İslami Holdingzedeler' başlığı ile yapılan söz konusu haber-yayınlarda adı geçen ve o tarihlerde, iki yıl süreyle kurumumuz ortağı olan Haşim Bayram'ın, kendisine ait hisseleri, sahibi bulunduğu holding hisseleri ile birlikte satmaya yönelik 12 yıl önceki faaliyetinden yola çıkarak, Kanal 7 karalanmaya çalışılmaktadır. Oysa, resmi kayıtlarda da açıkça görülebileceği üzere, bu faaliyetin kurumumuzla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
Kanal 7'ye yönelik bu kampanya-haberlerin; büyük özelleştirmelerin yapıldığı, bu özelleştirme ve tasfiyelerle ilgili karar süreçlerinin devam ettiği bugünlerde yapılıyor olması, ayrıca manidar ve dikkat çekicidir.
Kanal 7, bu asılsız kampanyaya karşı, kanuni haklarını sonuna kadar arayacak, hukuk mücadelesini derhal başlatacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
KANAL 7 YÖNETİM KURULU