Kanser kongresi İstanbul'a 30 milyon dolar bırakacak

Avrupa'nın en büyük kongresi olan, '31. Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi'ne (ESMO) ev sahipliği yapan İstanbul'da otel odaları organizasyon için gelenlerle doldu.

İSTANBUL - Avrupa'nın en büyük kongresi olan, '31. Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi'ne (ESMO) ev sahipliği yapan İstanbul'da otel odaları organizasyon için gelenlerle doldu.
Belgeli 33 bin yatak bulunan İstanbul'daki yatakların 20 bini sadece bu kongreye gelen katılımcılar tarafından tutuldu. 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında düzenlenen kongre çerçevesinde İstanbul, 10 bin kişiyi ağırlarken şehre de yaklaşık 30 milyon dolarlık gelir sağlanması bekleniyor.
Kongre turizmi için gelen turistlerin genel olarak kişi başına ortalama 1500 dolarlık harcama yaptığını söyleyen kongrenin organizasyonunu üstlenen Ikon Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, "Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi'nde ise bu rakam 3 bin dolar düzeyinde. Kongre için dokuz günlük bir program hazırlandı. Bu da katılımcıların şehirdeki faaliyetlerini artırıyor" dedi.
'Kongre merkezleri bitmiyor'
İstanbul'un kongre turizmi açısından büyük potansiyele sahip olduğunu ama yeni kongre merkezleri ve havalimanı konusunda eksikleri bulunduğunu vurgulayan Ali Güreli, şunları söyledi: "Şu anda Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile kongre vadisinde bulunan toplantı alanları İstanbul'a gelen potansiyelin yüzde 25-30'unu karşılayabiliyor.
Yeni kongre merkezlerine ihtiyaç var. Sütlüce'deki kongre merkezi projesi, 10 yıldır bitirilemedi. Bugüne kadar 60 milyon harcandı, bitirilmesi için 25 milyon dolara daha ihtiyaç var. Ayazağa Konser ve Kongre Merkezi'ne de 33 milyon dolar harcandı ama 6 yıldır tek bir çivi çakılmadı. Asya Yakası'nda bir kongre alanımız yok. İstanbul Havalimanı 15 milyon yolcu kapasiteli ama pistlerin azlığı nedeniyle tam kapasiteyle çalışsa bile 6 milyonluk kapasiteye ulaşabilir.
İstanbul'a 1 milyar dolarlık yatırım yapılsa kongre turizminden elde edilecek gelir 3 milyar doları bulur. Halen ise İstanbul'da kongre merkezimizde yılda 15-20 kongre düzenlenebiliyor. Otellerin mekânlarıyla rakam 50'yi aşıyor. İstanbul'da gerekli altayapı yatırımlarının gerçekleştirilmesi halinde kent, yılda 100'ün üzerinde kongreye ev sahipliği yapabilir. Kent halen, kongre turizminden yılda 300-350 milyon dolar gelir elde ediyor."
'11 yıllık çabanın ürünü'
Avrupa'nın en büyük ve en fazla katılımcılı kongresi olan ESMO'nun İstanbul'da yapılması için 11 yıla yakın süre uğraş verildi. Kongreyi aldıktan sonra dört yıl da gitmemesi için uğraş verdiklerini anlatan Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Onat, "Kongreyi alırken rakiplerimiz başka ülkeler değil; bölgemiz, terör, İstanbul'un az tanınması, Irak Savaşı gibi faktörlerdi" dedi. Son güne kadar kongrenin iptal edilmesi tehlikesini yaşadıklarını aktaran Onat, "Lübnan'daki savaş da çok etkiledi" açıklamasını yaptı.İstanbul'un kongre gündemi
2006
Dünya Muhasebeciler Kongresi: 6 bin kişi ve 30 milyon dolar bekleniyor

2007
Dünya Türk işadamları Toplantısı: 2bin-2 bin 500 kişi katılacak

2008
Dünya Ticaret Odaları Toplantısı:2 bin kişi katılacak
Hematoloji Kongresi: 4 bin kişi katılacak

2009
Dünya Su Forumu: 30 bin kişi gelecek
IMF Toplantısı: 15 binden fazla katılımcı bekleniyor.