Kanserde yerli ilaç için start verildi

Kanserde yerli ilaç için start verildi
Kanserde yerli ilaç için start verildi
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

TÜBİTAK, milli ilaç projesi çerçevesinde, kanser, böbrek yetmezliği gibi bazı hastalıkları tedavi edecek, şeker hastalığı, hepatit, karaciğer iltihabı gibi konularda biyoteknolojik ilaç üretilmesini sağlayacak. Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Biyoteknolojik ilaç için çağrıya çıktık, beklediğimizden çok daha fazla başvuru geldi, 26 konsorsiyum çıktı. Yani artık Türkiye biyoteknolojik ilaçlarda, milli ilaç üretim dönemini bir anlamda bu çalışmayla başlatmış oldu” dedi.

İlaçların yüzde 51’i ithal

Ergün, Türkiye’de ilaç üreten 68 firma olduğunu, aynı sektörde 30 bin kişinin çalıştığını, 5 ilaç firmasının da Ar-Ge merkezinin bulunduğunu söyledi. Türkiye’de üretilen ilaçların hemen hemen tamamının jenerik ilaçlar olduğunu vurgulayan Ergün, “Kimyasal araştırmalarla molekül buluyorsunuz ve molekül üzerinden ilaç üretiyorsunuz. Sonra onun patent süresi dolanları jenerik hale geliyor, bunu siz de üretebiliyorsunuz veya geliştirebiliyorsunuz. Türkiye’de jenerik ilaç üretimi yapılıyor ve 68 firma bu üretimi yapıyor, Türkiye’de pazarda bulunan ilaçların yaklaşık yüzde 49’u Türkiye’de üretilen ilaçlar, yüzde 51’i ithal ilaçlar. Kutu olarak baktığımızda yüzde 75’i Türkiye’de üretilen ilaçlar, yüzde 25’i yurtdışından gelen ilaçlar” dedi.

26 konsorsiyum geldi
Ergün, TÜBİTAK’ta biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesiyle alakalı bir çağrıya çıkıldığını belirterek “Birinci faz ve ikinci faz araştırmaların yapılması. Biyoteknolojik ilaç üretmeyi hedefliyoruz. ‘Ben bunu üretirim’ diyen varsa projesini sunuyor bize. TÜBİTAK olarak yüzde yüz destek vereceğiz. Biz daha az bekliyorduk mesela. 26 tane konsorsiyum çıktı. 1-2 kişi ya çıkar ya çıkmaz diye bekliyorduk ama ilaç konusunda gerçekten önemli bir hamle olacağını düşünüyoruz” dedi.

bigPara.com